Kısa adı DUYKON olan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu üyesi Bayern eyaleti Münih şehrinde sosyal ve kültürel hizmetleri ile tanınan Bayern eyaleti Yozgatlılar Birliği derneği (BayDeBir) bu hafta kimsesi olmayan hastahanede ölen Türk vatandaşına anında sahib çıkarak yakılmasına (kadavra) izin vermediler, vatandaşımızın cenazesine sahib çıktılar.

Konuyla ilgi Bayern Yozgatlılar Birliği (BayDeBir) başkanı Levent Gülten ve Teşkilatlanma başkanı Dağıstan Kılıcarslan gazetemize şu bilgiyi verdiler; "40 Yıllık gurbetçi hemşehrimiz Yozgat ili Kadışehri ilçesi Kabalı köyü nüfusuna kayıtlı, Ismail Güzel uzun zamandır hasta olduğunu, kendisinin burda bir yakını ve akrabasınında olmadığını öğrendik. Münih hastahanesinde ölen bu hemşehrimize sahib çıkılamasaydı 14 Ocak 21 tarihinde yakılacağı haberini alınca hemen ani kararımızla sahiblendik Yozgatlılar derneği olarak yakılmasını önledik.

Almanya Yozgatlılar Federasyonu (AYFED) genelbaşkanı ve yönetim kurulu üyeleri ve hemşehrilerimizin ani yardımlarıyla DİTİB cenaze fonuyla irtibata geçtik 1700 euro ödeyerek gurbetde vefaat eden kimsesizlerin kimsesi olduk.

Konsoloslugumuzun araştırması sonucunda bir kardeşi olduğu Balıkesir de ikamet ettiğini öğrendik. Kendisiyle irtibat kurarak Cenazeyi memleketimiz Balıkesir şehrine gönderdik. Balıkesir'de cenaze namazı kılınarak toprağa verildi" dediler.

Haber: aktüel dergi