Bavyera‘da hem üniversite hem maaşlı iş fırsatı

Almanya'da son yıllarda öğrencilere hem üniversite hem de iş imkanı sağlayan dual yüksek öğrenim uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Bavyera hükümeti, 2016 yılı sonbahar dönemine dual yüksek öğrenim görecek binden fazla öğrenci alacağını duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 29 Mart 2015, Pazar günü, saat: 10:02

Bavyera Finans Sekreteri Johannes Hintersberger, internet üzerinden başvuru yapılabileceğini ve dual yüksek öğrenim esnasında aylık yaklaşık bin 100 Euro para kazanılacağını söyledi.

Resmi dairelerde göçmen kökenli memurların eksikliği her fırsatta dile getirilirken, Bavyera hükmetinden güzel bir açılım haberi geldi; Bavyera hem üniversite eğitimi hem de maaşlı iş imkanı sunan dual yüksek öğrenim görecek bin 100 genç aradığını duyurdu. Bu durumdan göçmen kökenli gençler de faydalanıp memur olabilir.

DUAL YÜKSEK ÖĞRENİMLE HEM MAAŞ HEM DE ÜNİVERSİTE FIRSATI

Konu hakkında basın açıklaması yapan Bavyera Finans Sekreteri Johannes Hintersberger, "İnternet üzerinden hemen başvuru yapabilirsiniz ve dual yüksek öğrenim esnasında aylık yaklaşık bin 100 Euro para kazanabilirsiniz. Bavyera'da modern, sosyal ve vatandaşlara hizmet veren kamu dairelerinde önemli görevler, memuriyet ve iş garantisi olan meslekler sizi bekliyor." şeklinde konuştu.

Dual yüksek öğrenime ilgi duyan ve şartları yerine getiren gençlerin seçmeler için 28 Haziran 2015 tarihine kadar başvuru yapabileceğini anlatan devlet sekreteri, www.lpa.bayern.de adresinden istenilen yüksek öğrenim bölümünün seçilebileceğini belirtti.

Söz konusu sayfada Bavyera İdari Yönetim ve Hukuk Bilimi Yüksekokulunda idari yönetim (Verwaltungswirt), komiserlik, hukuk uzmanı, kütüphaneci, maliye, ormanclık, vergi uzmanı gibi alanlarda yüksek öğrenim görmenin mükün olduğu görülüyor.

RESMİ DAİRELERDE MEMUR OLARAK ÇALIŞMA İMKANI

Bu eğitimleri alan gençlerin, eyaletin farklı bölgelerindeki resmi dairelerde çalışmaları ve böylece hem iş deneyimi hem de para kazanmaları hedefleniyor. İş yerleri olarak mahkemeler, polis teşkilatları, idari yönetimler belirlenmiş durumda.

Bu imkanlara ulaşmak için ise kayıtdan sonra 5 Ekim 2015 tarihinde yapılacak yazılı sınava girilmesi gerekiyor. Bu sınavda Almanca bilgisi ise genel kültür bilgisinin test edildiği haber verildi. Bu sınavdan sonraki iki hafta içinde öğrencilerden okul notlarını göndermeleri istenecek.

Kasım ayı sonu yada Aralık ayı başlarında da öğrencilere sınav karneleri gönderilecek. Yüksek öğrenim için, diğer ünversitelerde eğitim görmek için istenen Abitur diploması isteniyor.

Sınav, yüksek öğrenim dalları ve seçilecek meslekler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler söz konusu internet sayfasının yanı sıra 089 12 22 20 telefon numarasını da arayabilirler.

Konu hakkında Zaman'a açıklama yapan EXUV işadamları derneği genel müdürü Kemal Kaya, devlet kurumlarında göçmen kökenli memurlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi ve hükümet yetkililerinin memur kazanmak için bu şekilde reklam yaptığını anlattı.

Şimdi sıranın gençler ve ailelerde olduğunu belirten Kaya, gençlerin yüksek öğrenim esnasında meslek deneyimi kazanacak olmalarının ve bir de maaş almalarının çok iyi bir durum olduğunu belirtti. Kaya, "Öğrenciler bu şekilde, eğitim masraflarını karşılamak için pizzacı yada bir pastahanede çalışmak zorunda kalmayacaklar"  dedi.

BAYRAM AYDIN / MÜNİH

 

Etiketler: Bavyera‘da   hem   üniversite   hem   maaşlı     fırsatı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki