Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, 21 Ekim Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Milletvekili Başer mesajında, Türkiye’de ilk gazetenin Yozgatlı Agah Efendi tarafından yayımlandığını hatırlattı. Milletvekili Başer, 21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval Gazetesi'nin Agah Efendi ve İbrahim Şinasi tarafından çıkarıldığını belirterek, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük kamu hizmeti ifa eden ve çalışmaları yürütürken halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basın, toplumun gereksinim duyduğu her konuda, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma, toplum ve ülkemiz yararına kamuoyu oluşturma gibi önemli bir kamu hizmetini yerine getirmekte ve bu görevini özgürce yapabilmesinde ve yaptığı görevin amacına ulaşmasında basın özgürlüğünün büyük önemi bulunmaktadır. 

Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkân sağlayan basın kuruluşları, toplumsal sorunları dile getirerek çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Devletimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk; “Basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir millete ihtiyaç duyduğu fikri gıdayı vermede, özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir güç, bir okul, bir rehberdir.” sözü ile basının önemine ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğa işaret etmiştir.

Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Yaygın basının yanı sıra, bölgemizde yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmamızı sağlayan yerel basın mensuplarının da, bu anlayış ile çalıştıklarına inanıyorum.

Yozgat’taki Basın-Yayın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmaların ilimizin her alanda başarıya ulaşmasında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu vesile ile ilimizde faaliyette bulunan yerel gazete, radyo, yaygın gazete ve ajansların temsilciliğini yapan tüm değerli basın mensuplarının Basın Bayramını en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.