Başer, 'Kadınların Katılımı Ve Rolü Güçlendirilmeli'

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Milletvekili Adayı Yusuf Başer, hazırladıkları seçim beyannamesinde kadınların her alana katılımların sağlanmasının amaçlandığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 08 Ekim 2015, Perşembe günü, saat: 09:43

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret turlarını hızlandırdı. Toplumun her kesimiyle bir araya gelen ve yoğun ilgi gören Başer, kendisine verilen desteğin hizmet edene karşı teveccüh olduğunu aktardı.

Gittiği her yerde oldukça samimi diyaloglar kuran ve halkla kucaklaşan Başer’e kadınların desteği artıyor. Toplum içerisinde ayrım yapmadıklarını ve her kesime ulaşmaya gayret gösterdiklerini belirten Başer, 1 Kasım seçimlerinde hedeflerinin 4 milletvekilliğini de almak olduğunu kaydetti.İstikrar ve huzurun sürmesi için AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesi gerektiğini vurgulayan Başer, seçim çalışmaları kapsamında kadınların işletmeciliğini yaptığı işyerini ziyaret etti. Başer, seçim beyannamelerinde kadınlara ilişkin yapılacak düzenlemelere yer verildiğini hatırlattı.

Başer,  kadının bireysel ve toplumsal olarak daha da güçlenmesi için hayata geçirilen politikalar ve başlatılan çalışmalar kararlılıkla uygulanmaya devam edileceğini ifade etti.

Başer, “Kadınların karar alma mekanizmalarındaki etkinliğini daha da artırılacak. Siyasetten bürokrasiye kültürel ve sanatsal hayattan sivil toplum faaliyetlerine kadar kadının katılımı ve rolü güçlendirilecek.  Kadınların konumunu daha da güçlendirmek ve uygulamaların etkinliğini artırmak üzere, kadına ilişkin mevzuat ilgili tarafların görüşlerini alınarak gözden geçirilecek. Başta erken çocukluk dönemi eğitiminin geliştirilmesi olmak üzere, kız çocuklarının eğitime devam etmelerinin sağlanması için tedbirler alınacak ve ilave teşvik mekanizmaları hayata geçirilecek” dedi.

Kadınların sağlık hizmetine daha kolay erişimi için yaşadıkları ortamda hizmet almalarını sağlayacak ev ziyareti sistemini yaygın ve işlevsel hale getirileceğini dile getiren Başer, kadın istihdamının artırılmasına yönelik işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak çalışma modelleri oluşturulacağını kaydetti.

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar ile ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanmalarının sağlanacağının altını çizen Başer, “Kadın istihdamına yönelik getirilen istihdam teşviklerinin devamını sağlanacak. Kadın girişimciliğini daha fazla teşvik etmek için piyasa eğilimleri, mevzuat, ihracat ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti verecek kurumsal mekanizmalar oluşturulacak. Kadın Girişimciliği Programı hazırlanarak uygulamaya konulacak ve kadınların iş hayatına atılmaları kolaylaştırılacak.

Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yapılan düzenlemeyle kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 kefalet imkanı getirilecek. Çalışanların ve işverenlerin kadın-erkek fırsat eşitliği bilincini güçlendirmeye yönelik farkındalık oluşturucu programları artırılacak.

Kadınlar için iş ve aile yaşamını uzlaştırma politikaları hayata geçirilecek. Kadınların iş hayatında tutunmalarını kolaylaştırmak amacıyla kaliteli ve hesaplı kreş imkanlarını yaygınlaştırılacak. Meslek kurslarına katılan kadınlar için çocuk oyun odaları uygulaması başlatılacak” diye konuştu.(Yeni Ufuk Gazetesi)

Etiketler: yusuf başer   ak parti   yozgat   milletvekili   aday  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki