Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor sürekli baş ve sırt ağrısı çeken kişilerin boyun fıtığı kontrolü yaptırmasında fayda var.

"Boyun ağrısı en sıkıntı veren ağrıdır. Hareket kabiliyetini kısıtlamasının yanı sıra ağrı baş ve sırta da vurur. Ardından unutkanlık, baş dönmesi, alınganlık, yorgunluk ve halsizlik de eklenir. Ağrılar vücudun alarmıdır, ağrı kesicilerle geçiştirilmektense sebebini bulmak önemlidir. Belki de uyumanıza rağmen sürekli yorgun kalkmanızın sebebi de boyun fıtığındadır."

Kol ağrısı da boyun fıtığı belirtisi
"Boyun fıtığında tek taraflı ve kola doğru yayılan ağrı da oluşur. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılarak uyuşmaya ve kolda kuvvet kaybına neden olur. Öyle ki hasta eline aldığı ağır cisimleri yere düşürebilir. Ağrı özellikle gece uykuda ağrı daha da şiddetlenir. Kısacası yürüme bozukluğu, elden cisimleri düşürme, dengesizlik, gece uyandıran ağrı ve kol kaslarında erime varsa kesinlikle beklenmeden bel tedavileri alanında uzman bir doktora gidilmelidir."

Boyun fıtığı tedavisi
"Boyun fıtığı tedavisi ağrının belirtilerine göre değişiklik gösterir. Sadece ağrı şikayeti varsa ilaç tedavisi, istirahat ve yüzme önerilir. Eğer ağrı ile birlikte uyuşma varsa fizik tedavi, ağrı tedavisi, kyropraktik tedavi, traksiyon ve manuel terapi uygulanabilir. Ancak güç kaybı varsa hastanın ameliyat olması gerekebilir."

Boyun fıtığı ameliyatları artık çok basit
"Boyun fıtığı ameliyatlarında artık boynun ön tarafından ufak bir kesi ile girilerek fıtığa ulaşılmakta, ameliyat en fazla otuz - kırk dakika içinde tamamlanabilmektedir. Hasta ameliyattan iki saat sonra ayağa kalkar, genellikle aynı gün içinde de taburcu edilir. Mikrocerrahi ile yapılan bu ameliyatlarda sakat kalma felç olma riski hemen hemen yok gibidir. Ameliyat kadar iyileşme süreci de hızlanmış durumdadır hasta bir hafta on gün içinde rahatlıkla işe dönebilir."

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor "Ayrıca fıtığın en büyük sebebi strestir. Bu nedenle stres yönetimi yapmayı öğrenmek gerekir. Stres ve üzüntüye maruz kalındığında içe atmamak, sıkıntıyı yenmeye çalışmak ve strese sokan durumlardan kurtulabilmenin yollarını bulmak şarttır. Eğer size sıkıntı veren durumdan kurtulamıyor ve içinde bulunduğunuz stresle baş edemiyorsanız ağır işleri erteleyerek dinlenebilir ve sakinleştikten sonra yapabilirsiniz."