Yozgat'ta son günlerde havaların soğumasının ardından balık satışları da arttı.Yozgat Sebze Hali girişinde kurulan Balık Pazarı’nda en fazla ilginin kilosu 8 liradan işlem gören Karadeniz Hamsisi olduğu belirtildi.

Demir vitamin değerine sahip balık satışlarının soğuk havalarda artması, satıcıları da sevindirdi. Besin değeri oldukça yüksek, vitamin ve mineral açıdan zengin olan balığın, özellikle de balık yağının kalp hastalıklarından psikolojik rahatsızlıklara kadar bir çok hastalığa iyi geldiğine dikkat çeken beslenme uzmanları, anne adaylarının, yaşlıların ve çocukların, daha dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri için haftada düzenli olarak en az iki defa balık yemesini öneriyor.

Balık, hemen her yaştan insanın yediğinde sağlık bulacağı besin kaynakları arasında yer aldığının altını çizen uzmanlar, ''Balığın faydaları içerdiği yağın özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İçerisinde bulunan omega 3, A ve D vitamini pek çok hastalığa da iyi geliyor. Balığın en belirgin özelliği kalbimize yardımcı olurken, kalp krizinin önlenmesinde de etkilidir. Yaşlanmaya karşı savaşır. Çocukların daha akıllı olmasını sağlar. Diş etleri ve dişlere oldukça yararlıdır. Kan şekerini dengeler. Depresyon ve şizofreni belirtilerini hafifletir. Zihin sağlığını korur. Afrodizyak etkisi vardır, doğurganlığı arttırır. Balık yemek sağlıklı yaşamımızın en temel besin kaynağı olarak görülür'' diye konuştular. 

Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya