Bakıcı, Velileri Uyardı

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, çocuklarını servise erken bindirmeleri gerektiği konusunda velileri uyardı.
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2015, Pazartesi günü, saat: 09:29

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, velilerin çocuklarını zamanında servis aracına bindirmesi gerektiğini belirterek, “Aksi halde her çocuk için birer dakikalık gecikmeler birikerek on-on beş dakikaya ulaşacak. Daralan vakit servis sürücüsünü yetiştirmek için hızlı araç kullanmaya zorlayarak kaza riskini katlayacağı unutulmamalıdır” dedi.

Bakıcı, alınacak tedbirler, uyarı ve önlemler trafik kazalarını sıfıra indirmese bile azaltacağını dile getirdi. Bakıcı, okul servis araç sürücülerine, bunları denetleme görevi olanlara, ailelere, okul yöneticilerine, okul aile birliklerine ve tüm sürücülere sorumluluklar düştüğünü belirterek şu uyarılarda bulundu:

"Servis araçlarında kapasitenin üstünde öğrenci taşınmasına izin verilmemesi, seyir sırasında emniyet kemerlerinin taktırılması, okul taşıtlarının denetimi ile ilgili olarak okul aile birlikleri, trafik zabıtası meslek odaları ve okul idareleri ile işbirliği sağlanmalı. Okul taşıtının arkalarında bulunan dur lambasının öğrenciler inip binerken mutlaka sürücü tarafından yakılmalı.

Dur lambasının yandığını gören tüm sürücüler durmalı. Taşıt içindeki metal aksamların yumuşak malzeme ile kaplanması ve öğrencilerin kolay ulaşabileceği camların sabit olması, araç periyodik muayene ve bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir.”

Araç sürücüsünün en az –E-sınıfı sürücü belgeli olması gerektiğini vurgulayan Bakıcı, “Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC) ve Psiko Teknik muayeneden geçmiş olmalı. Kara yollarını kullanan bütün araç sürücüleri yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken hızlarını azaltmalı, ilk geçiş hakkı yaya ve öğrencilere verilmeli, varsa geçit görevlisinin talimatına uyulmasının yasal bir gereklilik olduğu unutulmamalı. Servis sürücülerinin argo kelimeler kullanmaması, servis içinde sigara içmemesi ve özellikle seyir halinde iken müzik kaseti çalınmamalı” dedi.

Velilere de uyarılarda buluna Bakıcı, velilerin çocuklarını zamanında servis aracına bindirmeli, aksi halde her çocuk için birer dakikalık gecikmeler birikerek on-on beş dakikaya ulaşacağını ve daralan vakit servis sürücüsünü yetiştirmek için hızlı araç kullanmaya zorlayarak kaza riskini katlayacağı belirtti. Bakıcı, trafiği rahatlatmak açısından okulların açıldığı ilk hafta özel araçlar yerine toplu taşım araçlarının kullanılmasını istedi.

Etiketler: ilhami bakıcı   servis  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki