Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 5.150 metre uzunluğundaki Akdağmadeni Yüksek Hızlı Tren Tüneli'nin açılışı için Yozgat'a geldi. Bakan Yıldırım ve Bozdağ, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı'yı ve Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan'ı ziyaret ettiler. 

Ziyareti sırasında açılışı yapılacak olan YHT tüneli ve hızlı tren projesi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yıldırım, 2003 yılından bu tarafa yürüttükleri önemli projelerden bir tanesinin Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi olduğunu belirtti. Bu projede bu gün tarihi bir ana tanıklık edeceğiz diyen Bakan Yıldırım, "T9 diye adlandırılan Akdağmadeni'nde hat üzerindeki en uzun tünel 5 bin 150 metre uzunluğunda demir yolları tarihinde de en uzun tünelin bu gün ışıkla buluşmasına tanıklık edeceğiz ve proje çalışmalarına başladık" dedi.

2009 yılından itibaren de yapım çalışmaları devam eden projede pek çok zorlukların aşılarak bu günlere gelindiğini kaydeden Yıldırım, hat üzerinde 20 kilometre uzunluğunda 10'dan fazla tünel bulunduğunu hatırlatarak; "Yapılan viyadüklerin her biri büyük bir köprü niteliğinde. Boğaz Köprüsü'nün yarısı kadar viyadükler var. Dolayısıyla zor bir proje, pahalı bir proje" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Marmaray'ın dünyanın en prestijli ve en muhteşem projesi olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu proje Marmaray'dan daha pahalı bir proje. Yozgat'ın önemini buradan anlayabilirsiniz. 7 buçuk milyar yani eski parayla 7 buçuk katrilyonluk bir projeden söz ediyoruz. Marmaray ise buna yakın 7 milyar. Dolayısıyla Marmaray'dan daha fazla bir yatırımı Türkiye Cumhuriyeti, Anadolu topraklarına yatırıyor."

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise ziyarette yaptığı açıklamada, "Bugün AK Parti hükümetlerinin en çok övündüğü işlerin başında ulaşımda yaşanan büyük devrim büyük değişim gelmektedir. Hem karayolunda bütün Türkiye yeniden birbirine bağlandı. Türkiye kara treni iyileştirdi ve yanına yüksek hızlı treni koydu. Yeniden demir ağlarla Türkiye buluştu. Türkiye'nin dört bir yanı havaalanları ile limanlarla donatıldı ve köyde dahi artık internetin olduğu büyük bir iletişim devriminde yaşamış Türkiye var. O yüzden hükümetlerimiz dönemde çok başarılı hizmetler yapan en başarılı bakanlarımız arasında yer alan Sayın Binali Yıldırımı Yozgat'ta görmek hem şahsım hem milletvekili arkadaşlarımı hem de Yozgatlıları büyük bir memnuniyet içerisine atmıştır. O yüzden sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz" dedi.