Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bozok Üniversitesi Teknopark’ı ziyaret etti. 

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde yer alan ve üniversite başta olmak üzere, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortamda araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri Bozok Teknopark’ta firmalarının yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri projeleri yerinde inceleyerek, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve Bozok Teknopark A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar’dan bilgiler aldı.

Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Fakülte Dekanları, Genel Sekter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan, Bozok Patent Destek Birimi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi’de  hazır bulundu.

Ziyarette konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Üniversitelerde üretilen bilgilerin teknolojiye transferinin, ülkelerin kalkınmasında çok önemli bir etken olduğunu belirterek, “Bakanlık olarak akademisyenlerimize AR-GE çalışmaları konusunda önemli destekler sağlayacağız. Bu destekler hem üniversitelere hem de akademisyenlere önemli katkılar sunacak.” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Teknoparkımız 2015 yılı Şubat ayında faaliyete geçtiğini ifade ederek, “Teknoparkımızda şu an 8 firmamız faaliyetlerini sürdürmekte. Bozok Teknopark olarak temel hedeflerimiz arasında üniversite ve araştırma merkezlerindeki akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi ve teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, teknoloji odaklı firmaların oluşmasını ve gelişmesini teşvik etmek, firmalar ve kurumlar arası sinerji ve işbirliği fırsatlarını arttırmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkanları yaratmaktadır.  Bu bağlamda teknoparklar bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır.” dedi.