Google kendi sürücüsüz arabasını yaparda Çin'liler yapamaz mı? dedirtecek cinsten bir haber bu.

Baidu sürücüsüz otomobili neredeyse bitirmiş gibi gözüküyor. Modifiye edilmiş bir BMW M3 kullanan Baidu Pekin'de gerçekleştirdiği başarılı testlerde 100 Km hıza ve 30 Km mesafeyi problemsiz kat ettiğini duyurdu.

Modifiye edilmiş BMW M3 üzerinde lazer radarlar, sensörler ve kameralar bulunuyor. Bu bileşenlerde Baidu tarafından geliştirilen haritalama ve "deep learning" yazılımları ile birlikte çalışıyor.

Google'ın 2020 hedefi aklımıza gelince Baidu elini daha çabuk tutmuş görünüyor.

Sessiz ve derinden gelip belki de öne geçmesinin önemli bir nedeni ise Google'ın "Deep Learning" projesi içerisinde önemli görevleri olan Andrew Ng'nin projede görev alıyor olması olabilir.

Baidu'nun esas hedefi bu araçları şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde kullanmak. Bunun içinde hükümet ile görüşmeler yaparak özel projeler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bu arada Samsung'ta Sürücüsüz Otomobil işine Giriyor Fakat Onun amacı diğerlerinden biraz farklı.

Samsung sürücüsüz otomobiller üzerinde kullanılabilecek donanım ve yazılımlara odaklanmış durumda.Sensör gibi elektronik bileşenlerin geliştirilmesi üzerinde araştırmalarını devam ettirecek yeni bölümler oluşturuyor.

Sürücüsüz Otomobil Baidu'nun hedeflediği gibi özellikle toplu taşıma alanında oldukça umut vaad eden yeni çözümler sunabilir.

Baidu Autonomous Car Reaches Milestone in Beijing [NASDAQ]