Bahçecik Barajı'nda Kamulaştırma Başlıyor

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta tarım alanlarını sulamaya yönelik baraj ve göletlere yenilerinin eklenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 07 Ağustos 2015, Cuma günü, saat: 09:02

Akdağmadeni ilçesinin Dokuz Köyü bölgesinde kurulması planlanan 'Bahçecik Barajı' gövdesinin yer alacağı alanda kamulaştırma işlemlerine önümüzdeki günlerde başlanılması planlandı.

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesindeki Bahçecik Barajı’nın kamulaştırma işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla gerekli kamu yararı kararı için düzenlenen olur, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalandı. Kamulaştırma işlemine başlanacak olan Akdağmadeni Bahçecik Barajı gövdesinde 33.2 milyon metreküp su depolanacak. 30 yıldır yapılması planlanan barajla 80 bin 80 dekar tarım alanı sulanacak. İnşa sahasında kalan araziler Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak ve inşaat en kısa sürede tamamlanarak, hizmete açılacak. Akdağmadeni Dokuz Köyü bölgesinde kurulacak barajda toplanacak su ile Akdağmadeni, Kadışehri ve Saraykent ilçelerinin tarım alanları sulanacak. Yozgat il genelinde 417 milyon 914 bin lira proje tutarındaki diğer baraj ve sulama göletlerinin hizmete açılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor. 

Yozgat Merkez, Organize Sanayi Bölgesi ve Yerköy ilçesinin içme suyu ihtiyacını karşılamakla birlikte 18 bin 500 hektar tarım alanını sulayacak Cemil Çiçek Barajı ile ilgili çalışmaların önemli bölümü tamamlandı. Toplam 7 bin 683 hektar alanı sulama kapasitesine sahip Uzunlu Barajı'ndaki su kaçağının giderilmesine yönelik zeminde betonlama çalışması yapıldı. Yerköy ilçesinde yapımı öngörülen ve tamamlandığında 17 bin hektar tarım alanını sulayacak olan İnandık Barajı projesinin hazır olduğu, Gölsu projesi kapsamında Yozgat'ta 15 sulama amaçlı göletin yapımının öngörüldüğü, sulamaya yönelik yapılan çalışmaların tamamlanması halinde bölgedeki tarım alanlarından daha bol ve kaliteli ürünler alınabileceğini bildirdi.

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde yapımı tamamlanıp, sulama kanallarıyla ilgili çalışmaları devam eden Süreyyabey Barajı ise Yozgat ile birlikte Tokat, Amasya, Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanını sulayacak.

Etiketler: baraj   kamulaştırma  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki