Yimpaş Alışveriş ve Kültür Merkezi önünden Çocuk Yuvası Mehter Takımı eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında son buldu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama etkinliklerine Vali Vekili Gökhan İkitemur, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, fakülte dekanları, öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Alanı'nda saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Yozgat Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle devam etti.  

9'unu Bahar Şenliklerinin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bahar şenliğinin Yozgat Cumhuriyet meydanında başlamak suretiyle şehir ile üniversitenin kaynaşmasını arzuladıklarını belirterek, “Üniversite mutlaka şehrin içinde olmalı şehirde üniversiteyi mutlaka kucaklamalı. Bu birliktelik hem üniversitemizin büyümesine, üniversitemizin sosyal kültürel ve sosyal ekonomik açıdan şehre önemli katkılar sunmasına vesile olacaktır” dedi. Üniversitelerde bir misyon değişikliğine giderek bulundukları şehrin değerlerini de öne çıkartmayı üniversitelerin misyonu olarak görmek istediklerini vurgulayan Rektör Karacabey, “ Bizde hedeflimizi buna doğru yönlendirdik. Bundan sonraki yıllarda da bu şekilde tavrımız devam edecek şehir ile bir araya gelmeye şehir ile bütünleşmeye devam edeceğiz. Kısa süre önce yaptığımız uluslararası Bozok Sempozyumu da zaten şehri öne çıkartmak içindi. Şehrin değerlerini tarihini şu anki durumunu öne çıkartıp bundan sonrası için şehre bir hedef koymak idi bunda başarılı olduğumuza inanıyorum . Bundan sonraki yıllarda da bu yıldan hareketle şehrimizin öne çıkarılması gereken özel konularını ele alacağız” diye konuştu. Bugün gençlerin günü olduğunu ifade eden Rektör Karacabey ,”Bu hafta içerisinde bahar şenliği yapacağız. Bundan sonraki final sınavlarına ve bundan önceki yorgunluğun atlatılması noktasında bize yakışır şenliklerin olacağını ümit ediyorum. Bu yıl ki şeklîlerimizde ilimiz ve ilçelerimiz ile bütünleşmeye çalıştık. Şenliğin her yerinde merkez belediyemiz ile beraber ilçe belediyelerimizde kendi istedikleri ölçüde bulunacaklardır. 9. Bahar şenliğimizin hem şehrimize hem üniversite öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. 

Bahar şenliğinde konuşan Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi 9. Bahar Şenliğinin güzel geçmesi temennisinde bulunarak, “Bozok Üniversitesi bilimsel çalışmaları ile Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alacak bundan şüphemiz yok. Şehirler beton binalardan ibaret değildir şehirlerin bir ruhu olmalıdır şehirler yaşamlıdır, şehirleri yaşatanda kültürüdür, sanatıdır, eğitimidir, kültürel faaliyetidir. Bizlerde bunu yapmak istiyoruz. Hayalimiz o dur ki 30 bin, 40 bin öğrencisi olan Bozok Üniversitesi’nin şehriyle bütünleşip, Yozgat’ın gelişip büyümesine en büyük katkıyı sağlamasıdır. Şenliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Spor şenlikleri kapsamında düzenlenen turnuvalarda derece elde edenlere ödülleri takdim edildikten sonra, Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey ve Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, şenlik  meşalesini yakarak, şenliklere start vermiş oldu.

Öğleden sonra ise Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından hazırlanan el sanatları sergisi açılışı ve okçuluk yarışması düzenlendi. Bahar şenliğinin ilk gününün akşamında ise Yozgat Belediyesi Kent Orkestrası birbirinden güzel eserleri seslendirerek dinleyenleri mest etti.