Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yerköy Devlet Hastanesinde, İzmir’den Yerköy’e taşınan Hatice Karaca ayağının tozuyla başvuru yaparak, organlarını bağışladı. 

Karaca yaptığı açıklamada; “Organ bağışı yapmak, toplum olarak birlik ve dayanışmaya katkı yapar. İnsanların hayatlarını kurtarmak için yapılan her çalışma, insanların manevi duygularını yüceltir. Organlarım birkaç ayda toprak olacağına yaşam savaşı veren hastalarda hayat bulsun” dedi.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ise konuşmasında; “Sağlıklı olan her vatandaşın, gelecekte bir gün kendisi ya da bir yakını için organ gerekebileceğini göz önünde bulundurarak, organ bağışında bulunması ve farkındalığın artırılması önemlidir. Her yıl binlerce kişi organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir. Böbrek yetmezliği her geçen gün vaka sayısı ile ülkemiz için kanayan bir yaradır. Ülkemizde bugün 24.771 kişi organ nakli beklerken, böbrek nakli bekleyenlerin sayısı ise; 21.601’dir. 2190 kişi karaciğer, 791 kişi ise kalp nakli beklemektedir.

Farkındalık oluşturmak adına hastanelerimizde yaptığımız çalışmalar sonucunda 2012 yılından beri organ bağış sayısı Yozgat’ta 1339. Yerköy’e taşınır taşınmaz organ bağışı yapan Hatice Karaca’ya da örnek davranışından dolayı teşekkürlerimi sunuyor, tüm vatandaşlarımıza örnek olmasını diliyorum” dedi.