Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve TTNET işbirliği ile internet okur yazarlığını artırmak için yürütülen ve Avrupa’nın en iyi projesi seçilen, dünyada en iyi 50 teknoloji projesi içinde yer alan “İnternetle Hayat Kolay” Projesinin İstanbul’da yapılan Ulusal Koordinasyon Toplantısına Kadışehri ilçesinden Şehit Doğan Özpolat ÇPA Lisesi’nden Rabia Zararsız, Kadışehri Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri Onur Karadavut ve Cemal Duygu katıldılar. Öğrencilere Kadışehri Kaymakamlık Proje Ofisi’nden Öğretmen Özgül Yılmazer rehberlik etti. Toplantıda, projeyi başından beri takip eden, ilçenin eski öğretmenlerinden Gökçen Serin'de hazır bulundu. Aynı öğrencilerin katıldığı bir önceki toplantı ise Mersin’de yapılmıştı.

Gönüllü 123 gencin görev aldığı, 6 bin 200 kişinin internet okur yazarı olmasının sağlandığı projede katılımcılara internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, online bankacılık ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı gibi konularda eğitimler veriliyor. Proje kalkınmada öncelikli ve internet kullanımı düşük olan Amasya, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Erzincan, Erzurum,Hakkari, Kahramanmaraş, Karaman, Manisa,Mardin, Mersin, Ordu, Şanlıurfa, Şırnak ve Yozgat illerinde gerçekleştiriliyor.

Kadışehrili gençler Turk Telekom grup (TTNET, Avea ve Turk Telekom) CEO'su Rami Asan, UNDP Turkiye İletisim Koordinatoru Faik Uyanık, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Başkanı Sezai Hazır ile tanışma fırsatı buldular.

Proje, Kadışehri Kaymakamı Ali Doğan’ın desteğiyle Yozgat ilinde sadece Kadışehri ilçesinde yürütülüyor. Ayrıca 20 ilden 123 gönüllünün olduğu projede Kadışehirli eğitmenler Rabia Zararsız ve Onur Karadavut en genç eğitmen olarak öne çıkıyor.

Kadışehri Kaymakamlığı ve Kadışehri Genç Gelişim Derneğinin yerel ortağı olduğu, 3 yıl sürecek olan proje hem Kadışehri hem de Yozgat’ın diğer ilçelerinde devam edecek. Proje aracılığıyla Kadışehirli gençler Yozgat’ta internet okur yazarlığının arttırılmasında katkıda bulunacak.