Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca finanse edilen "Bağımlı ama umutsuz değil" isimli “Gençlik Değişimleri” projesi Bozok Sosyal Farkındalık Grubu koordinatörlüğünde Türkiye, Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Makedonya’dan toplam 33 katılımcıyla Yozgat’ta başladı.

Projenin uluslararası bir sorunu ele alması sebebi ile uluslararası bir ortaklık yapısı ile gerçekleştirdiğini belirten proje koordinatörü Yalçın Yılmaz, madde bağımlılığının uluslararası boyutunun değerlendirilmesi, gençler dahil olmak üzere hedef kitle üzerinde farkındalığın oluşturulması, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde katılımcı gençler ve hedef kitle üzerinde olumlu etkilerin oluşturulması ayrıca kültürel çeşitlilik ve uluslararası diyaloğun arttırılmasının projenin en temel hedefleri arasında yer aldığını belirtti.

Projede eğitim sunumları, kültürel geziler, resmi ziyaretler gibi faaliyetlerin olduğuna değinen Yılmaz, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra katılımcı gençlere kültürümüzü ve resmi kurumlarımızın da konu üzerinde yaptıkları çalışmaları yakından tanıtmak istediklerini belirtti. Bu kapsamda Yozgat turistik gezi alanları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi ve Yozgat Belediyesi ziyaretlerinde bulunduklarını ve bu ziyaretlerin oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Yozgat’ın kültürel yapısı ve iyimser insanlarına olan hayranlıklarını belirten katılımcılar Türkiye’ye tekrar gelmek istediklerini, koordinatör ekip ve resmi kurumların ilgi ve alakalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gençlik merkezimizi ziyaret eden katılımcılara yerelde gerçekleştirilen projelerden ve faaliyetlerden bahsedilerek, katılımcıla ikram edilen bir çay sohbetinin ardından langırt, masa tenisi ve badminton oyunları ile keyifli dakikalar geçirilmesi sağlandı. 

4 Nisan’da başlayan proje 11 Nisan’da sona erecek.