Avrasya sirkine yoğun ilgi

Uluslararası Avrasya Sirki Türkiye turnesi kapsamında Yozgat'a geldi.
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 10:20

Yozgat başta olmak üzere ilçelerde de sergilenen Avrasya sirkine çocukların yanı sıra büyüklerde yoğun ilgi gösterdi. Yozgat ve ilçelerde büyük ilgi ile karşılan Avrasya sirkini toplam 12 bin kişi izledi.

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan Avrasya sirk topluluğu, ip cambazlığı, parende bazlık, ateşbazlık, akrobatlık, kılıçbazlık gibi somut olmayan kültürel miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli hayvanlar, dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Yimpaş AVM Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen gösterinin ardından açıklamalarda bulunan sirkin kurucusu ve tiyatro sanatçısı Servet Yalçın: "Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası sirk sanatları gösterisi kuruluşu olan Avrasya Sirki olarak Yozgatlı ile de buluştu. Yozgat Valimiz ve Belediye Başkanımızın katkılarıyla Yozgat ve tüm ilçelerinde birer gün de olsa gösteriler yapmak için buraya geldik. Yozgat halkının gösterilerimize katılımı çok yoğun. Sirkimizin en önemli özelliği geleneksel seyirlik sanatlarımızı canlandırıyor oluşumuz. Yani ip canbazlığından parende bazda, kılıçbazlıktan ateşbazlığa akrobatlığa kadar bize ait kültürel mirasları sirk sanatlarıyla yeniden modern sahnede aktırılmasını sağlıyoruz. Bu vesile ile tüm Türkiye'yi karış karış geziyoruz, gösterimizde vahşi hayvanlara yer vermiyoruz, daha çok evcil sevimli hayvanlara yer veriyoruz. Yozgat'ta ilgi çok yüksek şu ana kadar Yozgat'ta 12 bin kişi gösterimizi izledi. Katılan herkese teşekkür ediyorum." dedi. (yozgat haber gazetesi)

Etiketler: avrasya   sirk  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki