Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yozgat'a gelişinin 92’inci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.
  
Tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Nuri Ekinci yönetiminde 20 kişilik öğrenci grubu tarafından Türk Bayrağı “Milletimizin bağımsızlığının sembolü, devletimizin kudretinin göstergesi, rengini kahraman şehitlerimizin kanından almış şanlı bayrağımızı taşımak bizim için şereftir” sözleriyle Vali Kemal Yurtnaç’a takdim edildi.
 
Şanlı Bayrağımız Teslim Almak Büyük Bir Onur
Şanlı bayrağımızı öperek alnına koyan Vali Yurtnaç, “Bu bayrak bizim ülkemizi ve milletimizi temsil etmektedir. Sizlerde bizim geleceğimizi temsil ediyorsunuz. Bu bayrağı sizin gibi vatanını milletini seven, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin elinden almak benim için bir onurdur. Şanlı Türk Bayrağımızı ilelebet gönderde hep birlikte dalgalandıracağız” dedi.
 
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, törende yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, anmak, kendisinin mirasına olan minnettarlıklarını ifade etmek için toplandıklarını söyledi.

Atatürk'ün, Bozok Yaylası'nın yiğit evlatlarının harman olduğu diyar olan illerini de ihmal etmeyerek Yozgat'a geldiğini dile getiren Başkan Arslan, "Bu bağlamda 15 Ekim 1924 Yozgat ve Yozgatlı için özel bir gündür. O gün Yozgat halkı işgaller karşısında azmini, imanını ve umudunu yitirmeyen ulu önder Atatürk'ü karşılamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının o günün zor koşullarında verdiği askeri, sosyal, siyasi, iktisadi ve kültürel mücadeleyi bugün milli beraberlik ve kardeşliğimizi güçlendirerek ve bu kalkınma hamlelerini gerçekleştirerek taçlandırmak önceliğimiz olmalıdır" dedi.
 
Konuşmanın ardından 12 Ekim tarihinde yapılan 800 Metre Atatürk Koşusunda dereceye giren öğrencilere Vali Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım ve Belediye Başkanı Kazım Arslan tarafından ödülleri verildi. 
 
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Vali Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Yavuz Güner, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, daire müdürleri, askeri erkân, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.