ASUS geçmiş zamanda Asya'nın en güçlü akıllı telefon üreticilerinden biri değildi, ama bu yıl şirket yeteneklerine güveniyor ve daha ileri gitmek istiyor. Şubat ayında beklentiler 17 milyondu, mart ayında ise sayı 25 milyona çıktı. Şimdi ise biraz daha fazla.

ASUS Başkanı Jonney Shih Çin medyasına yaptığı açıklamada bu sene dünya çapında yapılacak telefon sevkiyatının üçte birinin Çin pazarında olacağını belirtti. Shih yeni hedeflerinin 30 milyon olduğunu da sözlerine ekledi. Diğer bir deyişle ASUS, Çin'e 10 milyonluk telefon sevkiyatı gerçekleştirecek.

Jonney Shih ayrıca Çin pazarının vazgeçilmez olduğunu nitelendirirken, 2015'te en büyük 10 telefon üreticisinden birisi olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

ASUS beklentilerinde haklı, fakat Çin pazarı sert bir futbol ligi gibi çetin şartlara sahip bir pazar. Apple, Samsung, HTC gibi üreticiler dışında Oppo, Xiaomi gibi Çinli üreticiler var. ASUS'un işi zorlaşabilir. Diğer taraftan ASUS'un yıllık bazda performansı muazzam derecede yükseldi. Şirket 2014'ün 1. çeyreğinde 10.000 ünite sevkiyat gerçekleştirirken, 2015'in 1. çeyreğinde ise 1.5 milyon ünite telefonu sevk etti.

Hasan Uğur Nayır