Askıda paylaşmak var

Sorgun Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından hazırlanan “Askıda paylaşmak var projesi” hayata geçirildi.
Yayınlanma tarihi: 02 Mayıs 2015, Cumartesi günü, saat: 09:18

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş, her sabah okunan “Ahilik duası”, “Siftah bizden bereket Allah’tan” gibi başarıyla uygulanan projelerinin yanısıra “Askıda paylaşmak var” isimli sosyal sorumluluk projesini de hayata geçirmekten son derece mutlu olduklarını söyledi.

Başkan Aktaş, projenin amacının insanların unuttuğu paylaşma olgusunu güçlendirmek, paylaşmaya alıştırmak ve aynı zamanda muhtaç insanlara el uzatmak olduğunu ifade etti.

Ahilik geleneğinde var olan paylaşmayı, insanlarda yeniden ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirten Aktaş “Bir yandan insanlarımızın unuttuğu yardımlaşma duygularını ön plana çıkarırken, aynı zamanda da ihtiyacı olan insanlarımıza yardım eli uzatmayı amaçlıyoruz. Yardımlaşma duygusu bizlerde kaybolmaya başlamıştı. Biz bu duyguları tekrardan ön plana çıkarmayı, ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ hadisini de tekrardan gündeme getirmeyi istiyoruz” dedi.

Muhtaç insan denilince, akla sadece ekmek geliyor
Başkan Mehmet Aktaş, günümüzde, ‘muhtaç insan’ denilince akla sadece ekmek geldiğini, oysa yardıma muhtaç insanların çok farklı ihtiyaçlarının olabileceğini aklımızdan çıkarmamız gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu proje yıllar öncesinde ‘Askıda ekmek var’ adı altında zaten uygulanıyordu. Ancak hayırsever vatandaşlarımız yalnızca fırından ekmek alırken askıya ekmek parası bırakıyordu. Biz bunun böyle olmadığını, muhtaç insanların ekmek dışında manavdaki meyve ve sebzeye, kuruyemişçide ki kuruyemişe, lokantada ki dönere, çikolataya ihtiyaçları olabileceğini vurgulamak ve bunlara dikkat çekmek adına projemizin ismini ‘Askıda paylaşmak var’ olarak koyduk. Projemizi kenar mahallelerden başlattık. Bunun nedeni de ihtiyacı olan birçok ailenin bu mahallelerde ikamet etmesidir.”

Logomuzun olduğu her esnaf proje ortağımızdır
Bu projenin gönüllülük esasına dayandığını, camında ya da duvarında “Askıda paylaşmak var” logosu bulunan her esnafın proje ortağı olduğunu kaydeden Aktaş, projeyle yardım edenin de, alanın da birbirini tanımadığını, dinimizde yardımımın da bu anlayış üzerine kurulduğunu vurguladı.
Aktaş şunları kaydetti: “İnsanlarımız logomuzun olduğu esnafa girip bir kilo elma aldığında, iki kilo elma parası veriyor. Bunun bir kilosunun ücreti askıya gidiyor. Böylelikle siz sevabınızı, hayrınızı işlemiş oluyorsunuz. Bundan sonraki tüm görev esnaf arkadaşımıza düşüyor. Bunun bütün vebalı, günahı, sevabı onun boynuna. Bunu gerçekten yardıma muhtaç birine ulaştırdığı zaman, hayır yapan kime yaptığını, hayır alan da kimden aldığını bilmiyor. Böylelikle riyayı da önlemiş, hayrı yerine ulaştırmış oluyoruz.”

Esnaf uygulamadan memnun
İlçede manavlık yapan Ömer Babayiğit, uygulamayı çok beğendiğini, daha birçok insanın duymamasına rağmen, şimdiden askıda elma ve portakal biriktiğini, bunları deftere kaydettiğini, muhtaç birisi geldiğinde onlara vereceğini söyledi.
Yine Sorgun esnaflarından tavuk dönerci İsmail Öztürk de askıda 5 döner biriktiğini ve lokantaya gelen muhtaç vatandaşlara bunları dağıtacağını ifade etti.
Market sahibi Abdulsamet Ebedi ise böyle bir uygulamaya ilk kez şahit olduğunu ve çok beğendiğini ifade ederek “Marketimize astığımız levha, müşterilerimizin dikkatini çekiyor, güzel düşünülmüş bir proje. Şu anda 4-5 kişi de askıya para bırakmış durumda. İnşallah muhtaç vatandaşlarımıza bu yardımları ulaştıracağız” diye konuştu.

Etiketler: sorgun   askıda   paylaşmak   var   mehmet aktaş  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki