Aşırı stres diyabeti tetikliyor

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, diyabeti aşırı stresinde tetikleyebileceğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 05 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 09:05

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, diyabet hastalarının her geçen gün sayısının arttığını belirterek, bu rahatızlığın ülkemizde görülen önemli halk sağlığı sorunlarından biri olduğunu ifade etti. Karaarslan, "Diyabet tanısı konan hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Diyabet hastalığının görülme sıklığı şişmanlığın artışına paralel olarak hızla artmaktadır. Yaşam boyu süren ve kesin tedavisi olmayan, iyi tedavi edilmemesi durumunda ciddi organ hasarlarına, kalp damar hastalıklarına, böbrek yetmezliğine yol açabilen bir hastalıktır” dedi.

Diyabetli kişilerde, sıklıkla aşırı susama ve su içme, sık sık idrara çıkma, kilo kaybı, aşırı iştah, çok yeme, bulanık görme, cilt sorunları, iyileşmeyen yaralar ve halsizlik belirtileri görüldüğüne dikkat çeken Karaarslan, açıklamasında şunları kaydetti:
“Ailede diyabet öyküsü olması, şişmanlık, hareketsiz yaşam, tansiyon yüksekliği, düzensiz beslenme, kan yağlarının yüksekliği ve aşırı stres diyabetin oluşmasında önemli etkenlerdendir. Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Vücuttaki kan şekerinin ayarlanması hastalığa bağlı yan etkilerin gelişimini önlemek veya gelişmiş yan etkilerin zararlarının azaltılması için son derece önemlidir. Diyabet hastasının eğitimi kadar öğrenilen bilgilerin günlük yaşama uygulanması ve sürekliliği de önemlidir. 

Diyabet tedavisinin temelini beslenmenin dengeli ve doğru yapılması ile sürekli ve düzenli egzersiz oluşturur. Alışkanlıkların değiştirilmesi tedavinin başarısı için önemlidir. Diyabette ayak bakımına ve ayak sağlığına dikkat edilmeli, ayakta şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş varsa mutlaka bir hekime gidilmelidir.”

Etiketler: mehmet akif karaarslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki