Yozgat'ta hissedilebilir sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte, sıcak ve güneşli hava günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başladı. Bu durum sadece insanları değil, hayvanlar üzerinde de olumsuz etki yapıyor. Sıcak havadan bunalan kuşlar, kentteki park ve bahçelerde yapılan sulama çalışmalarında hortum veya fıskiyeden akan suyla serinliyor.

Meteorolojik hava tahminlerine göre Yozgat'ta Çarşamba gününe kadar hava sıcaklığı en düşük 17 en yüksek 31 derece olacak. Perşembe günü hava sıcaklığı 16-34, Cuma günü ise 17-33 derece olarak hissedilecek. Yozgat'ta hissedilebilir nem oranı yüzde Pazartesi günü 19-64, Salı günü 19-68, Çarşamba günü 16-58, Perşembe günü 11-44, Cuma günü 13-54 şeklinde olacak. Rüzgar doğu ve batı yönlerinden saatte 14 ila 24 kilometre hızında esecek. 

Yozgat'ta sıcak hava nedeniyle zor anlar yaşayan kuşlar, çareyi farklı noktalarında bulunan park ve bahçelerde gerçekleştirilen sulama çalışmaları kapsamında salınan suda buluyor. Fıskiyelerden akan suyun oluşturduğu küçük su birikintileri çevresinde toplanan kuşlar, kendilerince serinlemeye çalışıyor. Yozgat Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan 'Dijital Basın Fotoğrafçılığı' kursuyerleri Cumhuriyet Parkı'nda fıskiye ile gerçekleştirilen sulama esnasında serinlemeye çalışan serçelerin 'anlık' fotolarını çekebilme imkanı buldu. Kursta eğitici olarak görev alan Seyfi Çelikkaya'nın objektifine ise serçelerin serinleme hali böyle yansıdı. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya