Asgari ücret ne olmalı?

7 Haziran'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimlerinin kuşkusuz en öne çıkan vaadi asgari ücret konusu oldu.
Yayınlanma tarihi: 04 Mayıs 2015, Pazartesi günü, saat: 14:25

7 Haziran'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimlerinin kuşkusuz en öne çıkan vaadi asgari ücret konusu oldu. Muhalefet partileri birbiri ardına asgari ücretin 1400 lira ila 2000 lira arasında olacağının sözünü verirken, iktidar partisi 'Kaynak nerede?' sorusunu sormaya devam ediyor.

Kaynak konusu ayrı bir konu ama Türkiye'nin kaynaklarının yeterli olduğunu, sadece iyi kullanılmadığını biliyoruz. O nedenle de kaynaklar israf edilip, yok oluyor. İnsanımız açlığa mahkum bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Türkiye'de temel sıkıntı kaynak değil, kaynakların planlamasının ve düzeni başlı başına bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Sistem devam ettiği süre içerisinde asgari ücretin mevcut haliyle kalması veya iki üç katına çıkartılmasının bir anlamı yok. Zira asgari ücretle birlikte temel giderlerin artması, yani konut kirasının 400 liradan 800 liraya, mutfak masrafının 600 liradan bin liraya, elektrik, su giderinin 50 liradan 200 liraya çıkması durumunda asgari ücret verildiği gün zaten eriyip, gidecek, yetersiz hale gelecektir.

Bugün Yozgat'ta üretilen domates tırlarla Ankara'ya götürülüyor, toptancı halinden kamyonetlerle tekrar Yozgat'a getiriliyor. Yozgat'tan kilosu kış aylarından 2 liradan verilen domates dönüşünde tezgaha 7 liradan düşüyor. 'Git gel yol parası' ile birlikte aracı payı fiyatları körüklüyor. Diğer ürünler için de durum anı. Elektrik, su sağlayıcı kuruluşlar bile daha fazla kar etmenin derdinde. Günlük ihtiyaç kalemlerine yüklenilen fiyatlar varlığını sürdürdüğü süre içerisinde asgari ücreti ne yaparsanız yapın fark etmez. Öncelikle sistemin düzeltilmesi gerekir.

Seyfi Çelikkaya

Etiketler: seyfi çelikkaya  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki