Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, İstiklal Marşı’nın TBMM’de Kabulünün 95. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kaymakam Arslantaş mesajında şunları kaydetti; “İstiklal ve hürriyet dendiğinde ilk akla gelen millet Türk Milletidir. Tarihin hiçbir döneminde sömürgecilere boyun eğmemiş, millî ve manevi değerlerine düşmanca uzanan elleri kırmasını bilmiştir. Bunun en güzel örneklerinden biri de, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı İstiklal harbidir ve kazanılan zaferdir. Milletimiz bu savaşı sadece topla, tüfekle kazanmamıştır; bu savaşı milletimiz vatan için, namus için, din için düsturuyla hareket ederek, kalbindeki imanla, Salih amelle, birlik ve beraberlik içerisinde kazanmıştır.

İşte bu durumu en güzel anlatan, istiklal ve hürriyet simgemiz olan İstiklal Marşımızın, millî marşımız olarak kabul edilmesinin sene-i devriyesini yaşamaktayız. İstiklal Marşımızın şairi olan Mehmet Akif’e bu marşı yazdıran milletimizin maneviyatı, istiklal ve özgürlük aşkı, birlik ve beraberlik duygusudur. Milletimiz istiklal harbini, sadece askeriyle de kazanmamıştır; bu savaşı milletimiz Mehmet Akif gibi manevi önderlerimizin fedakarlıkları sayesinde kazanmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün sene-i devriyesinde, istiklal harbinin kazanılmasında mücadele ve fedakarlık gösteren Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığında tüm şehit ve gazilerimizin; ayrıca istiklal harbinin kazanılmasında milletimizin maneviyatının güçlenmesini sağlayan milli şairimiz Mehmet Akif’in şahsında tüm manevi önderlerimizin şahs-ı manevileri ve aziz hatıraları önünde saygıyla, minnetle ve şükranla eğiliyorum.”