Arslan, Sosyal Belediyeciliği Hayata Geçirdik

Her fırsatta ‘Yozgat’ı Yozgatlılarla yöneteceğiz’ diyen Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, vatandaşla bir araya geldiği Mahalle Meclisi toplantılarını başlattı. Mahalle sakinleri ile serbest kürsüde, karşılıklı sohbet ortamında fikir alışverişinde bulunurken Başkan yardımcıları ve birim müdürleride toplantıda hazır bulunuyor.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 02:41

Seçim sonrası göreve gelir gelmez öncelikli olarak çalışanlarının hakkının teslimi noktasında çalışma yürüttüklerini söyleyen Başkan Arslan; “Geçen sene geldiğimizde işçilerin maaşının nasıl ödeneceği konuşuluyordu şimdi Yozgat Belediyesinin böyle bir derdi yok. İşçilerin yüzde yüzü memnunlar. Hatta işçilerimiz memurlardan önce maaşlarını alıyor” dedi.

Arslan, giderleri azaltıp gelirleri artırmak suretiyle belediyenin piyasaya olan 20 milyon liralık borcundan 16 milyonunu ödediklerini söyledi.  Önümüzdeki süreçte Yozgat Belediyesi’nin ‘Borçsuz belediye’ statüsü kazanacağının müjdesini veren Arslan, şunları söyledi:  “Piyasaya 20 milyon lira borcumuz vardı bu ay 4 milyon liraya düştü. Geldiğimizden bu tarafa 16 milyon lira borç ödedik. İnşallah 3 ay içerisinde piyasaya hiçbir borcumuz kalmayacak. Piyasaya borcu olmayan, esnafa şirketlere ödemelerini günü gününe yapan bir belediye olacağız. Giderlerimizi azalttık, savurganlığı azalttık, israfı azalttık. İnşallah 3-4 ay sonra ‘belediyemizin borcu yoktur’un müjdesini vermiş oluruz. Piyasaya borçlarını tamamen bitiren belediye olacağız.  Bir taraftan da güzel hizmetler yaptık. İnşallah bu sene biraz daha fazlasını yapacağız.  Kış döneminde projelerini hazırlıyoruz. Şuanda arkadaşlarımız önümüzdeki yaz yapacağımız işlerin projelerini hazırlıyorlar”

Bir taraftan borç ödeyen diğer taraftan kentin acil ihtiyaçları doğrultusunda hizmet ürettiklerini vurgulayan Arslan, geçen yaz döneminde şantiyeye dönen Yozgat’ın bu dönem önemli projelerin hayata geçtiği şehirlerden bir tanesi olacağının altını çizdi.  Arslan; “Belediye olarak borç öderken bir taraftan da hizmet üretiyoruz. Yozgat’ın her tarafı yaz boyunca şantiye gibiydi. Bütün sokaklar, bütün caddelerinde bütün birimler gayret içerisinde çalıştılar. Geçen sene kar yağdığında günlerce sokaklar caddeler sıkıntılıydı, temizlenmiyordu. Ama bu sene kar düştüğü an ekiplerimizi eksi 18-20 derecede kar temizliği yaptılar. En güzel şekilde işimizi yaparken Yozgat’ı adeta bir şantiyeye çevirirken bir taraftan da belediyeye ait eksiklerini tamamladık” diye konuştu.

Vatandaşlara sohbetinde ‘Biz, sizin bize verdiğiniz emanete sahip çıktık’ diyen Arslan, bir yönetici olarak da önemli mesajlar verdi. “Giderlerimizi azalttık, gelirlerimizi artırarak, vatandaşın bize verdiği emanete sahip çıktık. Ben belediyede bir masada oturuyorum, o masa bana babamın bir emaneti değil” diyen Arslan; “80 bin tane Yozgatlının bana emanet ettiği bir masa o makam. 80 bin Yozgatlı ‘benim malıma, mülküme sahip çık’ dedi. Belediyenin her dükkanında, her arsasında 80 bin kişinin hakkı var. Ben de o hakkı korumaya gayret ettim. 

Yozgat’ta 10 yıldır su parası ödemeyen, 15 yıldır su parası ödememiş kurumlar var. Buna razı olmamak lazım, çünkü o suda o dükkanın kirasında vatandaşın hakkı var. Ben onu toplayacağım ki vatandaşa hizmet edeyim. Biz milletin emanetine sahip çıktık. Bundan kim rahatsız olur, milletin malını kendine yontmaya çalışanlar rahatsız olur. Biz milletin hakkını topluyoruz” dedi. 

Başkan Arslan, sohbet sırasında belediye projelerinden de bahsetti. Arslan, projelerden bazıları hakkında kısa bilgiler verdi: 

“Mesele Belediye Sebze ve Meyve Halini yıkacağız. Kadın, çocuk, yaşlının rahat gireceği modern bir hal yapacağız. Büyük Cami etrafıyla ilgili projelerimizi hazırlıyoruz. Eski müftülük binası dahil yıkacağız ve orasını eski adıyla yeniden düzenleyeceğiz. Odun Pazarı Meydanı olacak orası. Büyük Camii’nin güney cephesinde yerin altına Köy arabalarına kapalı garaj yapacağız. Garajın üstünüde büyük camii’nin parkı olarak ve meydan olarak değerlendireceğiz.

Belediyenin aşevindeki yemeklerin büyük çoğunluğunun yenmediği, döküldüğünü tespit ettik. Bunun için üç tane sosyolog arkadaşla bize müracaat eden evleri tek tek dolaştık, yardıma muhtaç mı değiller. Kim yemek istiyor kim kuru gıda istiyor kim ekmek istiyor bunların hepsini tespit ettik. İnşallah aş evini yeni yerinde hizmete sokacağız. 25 kişi yemek istiyor, demek ki müracaat eden 400 kişiden kalan 375 kişi yemek istemiyor. Aşevinde yemek isteyen 25 ailenin yemeklerini de evlerine teslim edeceğiz. Sarı topraklık Mezarlığındaki taziye evinin alt katında aş evini yeniden hizmete girdi. Ekmeği de artık aşevinden vermeyeceğiz, vatandaşa verdiğimiz fiş ile gidip fırından kendisi alacak. Bu uygulamamızda 1 şubat itibariyle başladı.

Mahallelerde yardıma muhtaç, çocuğu olmayan ya da bakılmayan hasta, yaşlı kimsesiz insanlar var. Onlara yönelik de inşallah ihaleye çıkacağız. Evde bakım hizmeti yapacağız. Yaşlı, sakat, engelli insanlara belediyede oluşturduğumuz üç kişilik ekip haftada bir gidip evini temizleyecek, çamaşır makinesi olanın çamaşırını yıkayacak, yemeğini de yapacak. Evde bakacağız bu tür insanlara. 

Hem aynı zamanda onları ziyaret etmiş, onlara moral vermiş olacak arkadaşlarımız. Sosyal belediyeciliğin gereği neyse onu hayata geçirmiş olacağız. Şuan üç kişilik ekip kuruyoruz, şimdilik 15 aile talepte bulundu. Artacağı kanaatindeyiz. İnşallah bütün yaşlılarımızın, sakatlarımızın, hastalarımızın kendine bakamayan insanların en azından bir ölçüde bakımını sağlayacağız. O insanlar için evinin temizliği, çamaşırının yıkanması önemli bir şeydir.. Kimsenin kafasını yere yıkmadan, onurunu zedelemeyecek bir çalışma yaptık. İnşallah temenni ediyoruz ki 5 sene sonunda sözlerimin hepsini tutmuş olacağız. 5 senenin sonunda da yüzümüz ak bir şekilde emaneti tevdi ederiz, siz de vatandaş olarak emaneti verirsiniz. Biz bu işi emanet olarak görüyoruz, Allah ne bizi ne de sizi şaşırtmasın.” 

Mahalle sakinlerinin ‘Kapalı Pazar Yeri’  çalışmaları ile ilgili sorusu üzerine Başkan Arslan, şunları söyledi: “Yozgat’ta kapalı Pazar yeri çalışması devam ediyor. Kapalı Pazar yeri konusunda arsa bulamıyoruz. Şehrin merkezinin sıkışıklığı ortada. Kapalı Pazar yerinin herkesin gelebileceği orta noktada bir yer olması lazım. Onun içinde Anadolu Lisesi’nin altında atölyeler var, orayı Milli Eğitim Müdürlüğü ile anlaştık. Şeyhosman Mahallesi Kandil Camisinin olduğu alana Milli Eğitimin atölyelerini yapacağız, onların atölyelerinin yerine de Pazar yerini yapacağız. İnşallah bunların hepsini sonbahara kadar bitiririz. 

Sonunda hepimizin göğsünü gere gere memleketimize güzel işler oldu diyebileceğimiz  bir memleket olur. Vatandaştan gelen fırın talebi üzerine Arslan, bu yönde son günlerde sıkça  talep aldıklarını belirterek, konunun üzerinde hassasiyetle durduklarını söyledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki