Arslan; Müze İçin Faklı Önerileri Değerlendiriyoruz

Yozgat'ın Tarihi Askerlik Şubesi binasındaki restore çalışmaları tamamlanmasının ardından, binanın hangi amaçla kullanılması gerektiği konusu netlik kazanmadı.
Yayınlanma tarihi: 23 Mart 2015, Pazartesi günü, saat: 12:44

Yozgat'ta geçen yıl restore çalışmalarına başlanılan tarihi Askerlik Şubesi binasındaki çalışmaların tamamlanmasının ardından, binanın hangi amaçla kullanılacağı konusu netlik kazanmadı.

1894 yılında yapılan ve uzun yıllar Askerlik Şubesi olarak kullanılan tarihi binanın restore edilerek, 'Yozgat Kent Belleği Müzesi' olarak kullanılması yönünde çalışma başlatıldı. Bunun sonucunda TBMM Başkanı Çemil Çiçek tarafından verilen destek sonucunda aktarılan 400 bin lira ödenekle geçen yıl restoresine başlanılan tarihi binadaki çalışmalar tamamlandı. Önümüzdeki günlerde yapılacak protokolle Yozgat Belediyesine teslim edilecek olan tarihi binanın hangi amaçla kullanılacağı konusu netlik kazanmadı.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Kültür Bakanlığından bir heyetle birlikte binada incelemelerde bulunup, neler yapılabileceğini konuştuklarını söyledi. Arslan, ''Bakanlık temsilcileri bize Kent Belleği Müzesi için vatandaşların ellerinde bulunan eskiden kullanılan eşyaları getirmeleri yönünde çağrı yapmamızı, gelecek eserlere göre de bir düzenleme yapılabileceğini söylediler. Mevcut müzelerimiz gibi bir müze daha açmanın anlamı yok. Zaten, Yozgat'a özgü eserler müzelerimizde sergileniyor. Burada çok farklı ve dikkat çekici bir çalışma yapmamız gerekir'' dedi.

Belediye Başkanı Arslan, bu konuda arayışların devam ettiğini, kendilerine gelen farklı önerilerin değerlendirilip, ona göre en iyisini yapabilmek için çalışacaklarını anlattı. Aslan, eski sebze hali binasının yıkılması konusundaki proje çalışmaları kapsamında belediye hizmet binasının da yıkılmasının gündeme geldiğini, hizmet binasının beklenen süreden önce yıkılması durumunda tarihi Askerlik Şubesi binasının da belediyenin hizmet birimleri tarafından kullanılmasının düşünülebileceğini sözlerine ekledi. 

Seyfi Çelikkaya

Etiketler: yozgat   askerlik   şube   müze   kazım arslan   tbmm   cemil çiçek  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki