Yozgat Belediyesi bugün basında yer alan "Şehit İsmini Parktan Kaldırdılar" haberi üzerine bir basın açıklaması yaparak, iddiaların asılsız olduğunu, vatandaşların bu tür yanıltıcı haberlere itibar etmemeleri isteyerek, Şehitlerimiz konusunda Yozgat Belediyesi'nin gerekli hassasiyeti gösterdiğini ifade ettiler.

İddialara konu olan olay şu şekilde gelişti; Şırnak'ın Gabar Dağı'nda 9 Kasım 1998'de pusuya düşürülerek şehit edilen 6'sı korucu 20 güvenlik görevlisinden biri olan ve terhisine 70 gün kala şehit olan komando er Mahmut Turan anısına babası Fahri Turan, Yozgat'ın Sarıhacılı Köyünde park yaptırdı. Şehit Mahmut Turan'ın ismi park içinde bulunan çeşmeye ve Aşağı Nohutlu Mahallesinde bir sokağa Yozgat Belediyesi tarafından verildi. Şehit Babası Fahri Turan ise belediyenin oğlunun ismini park girişine yazdırmamasına tepki gösterdi.

Yozgat Belediyesi tarafından bunun üzerine bir basın açıklaması yapılarak, kamuoyuna yansıyan olayın yanıltıcı olduğunu, şehitlerimiz konusunda gereken her türlü hassasiyet gösterildiği belirtildi.

Belediye Başkanı Kazım Arslan ise şehidin ismini Aşağı Nohutlu Mahallesi'nde bir sokakta yaşattıklarını belirterek, "Ayrıca park içerisinde bulunan çeşmede de şehidin ismi mevcut. Şehidin ismi hiçbir resmi karar alınmadan oraya yazılmış daha önce. Şehitlerimize saygımız sonsuz, Ancak belli bir düzen içerisinde isimler veriliyor. Kendileri köyde bir tabela takmışlar. Onun ötesinde verilen bir ismin değiştirilmesi söz konusu değil." dedi.

Şehitler konusunda gerekli hassasiyetin gösterildiğini vurgulayan Arslan, "Durum bu iken bu şekilde yanıltıcı bir habere ve karalama amaçlı bir habere hiç kimsenin itibar etmemesi lazım. Bununla ilgili resimler gerek sosyal medyadan gerekse başka türlü tarafımızdan paylaşıldı. Burada şehit babasının bir de parka isim verilmesi talebi var. Olayın bu kısmı çarpıtılıyor. Bu park 1993-94 yılında ben sağlık Müdürü iken benim dönemimde cami ile birlikte yaptırıldı. Bilahare sonradan şehit babası tarafından bu parka isim tabelası yazıldığı söyleniyor. Ama resmen verilmiş bir isim yok, belediyece verilmiş bir isim yok, köy meclisinde verilen bir isim yok. Onun ötesinde zaten şehidin ismi bir sokakta ve adı geçen parkın içerisindeki bir çeşmede yaşatılıyor. Parkın da başka bir ismi yok zaten, yani isim değiştirilmesi söz konusu değil. Parka bir isim verilmesi söz konusu değil. Bu park yeni mahalle olmuş bir yerde bulunuyor. Buradaki yeni yaptığımız sosyal tesislerin ve parkın olduğu bölgedeki yeni yaptırdığımız bir çeşmeye de şehidimizin ismini verdik. Ayrıca şehitler konusundaki hassasiyetimizin bir başka göstergesi de şudur, Yozgat’ın girişinde 14 ilçesindeki şehitlerini temsilen 14 Türk bayrağı 3 ay önce bizim tarafımızdan takıldı. Orası Şüheda Tepesi olarak düzenleniyor. Orada da şehitlerimizin hatıraları, isimleri yaşatılacak. Biz şehitler konusunda bu kadar hassasiyet gösterirken biraz da Art niyet ve maksatlı olarak yanıltıcı beyanlarla karalama politikasının başlatılmasını kabul etmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.