Yozgat Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan adayı Kazım Arslan, seçildikten sonra da bağımsız kalacağını açıkladı.

Arslan, “Bağımsız olduğunuz zaman adı üstünde bağımsız. Hiçbir denge gözetmeden sadece Allah’a hesap vereceğizini düşünerek hareket ederseniz. İnşallah seçilirsem ben seçilme gerekçelerime uygun davranacağım. Beni destekleyen hemşerilerimizin beklentilerine uygun davranacağım. Onların beklentilerine ihanet etmeyeceğim. Bağımsız olarak yoluma devam edeceğim” dedi.

Bağımsız Belediye Başkan Adayı Kazım Arslan, sosyal medya hesabından yapılan canlı yayına katıldı. Arslan, gazetecilerin sorulara cevaplandırdı.

Arslan’ın canlı yayında yaptığı açık oturumun satır başları ise şöyle:

Yozgatlı hemşerilerimizin bize olan iltifatı her şeyin üzerinde. Ciddi manada da bir destek var.  Kurduğumuz dostluk ve muhabbetle insanların gönlünde yer ettik. Diğer adaylar halkımızı tatmin edecek adımlar atamadığı için, projeler sunamadıkları için daha doğrusu halkı ikna edemedikleri için halk elinde denenmiş bir Belediye Başkanı var, hizmetlerinden memnun olduğu bir belediye başkanı var, bu hizmetlerin devamında fayda gördü, bizim tekrar belediye başkanı görmek istedi.

Yozgat’ın siyaseti yıllardır iki tane partinin arasında sıkışmıştı. Yukarı da biz kimi  göndersek halk onu kabul eder düşüncesi vardı. Bundan vazgeçmediler, aynı şekilde davrandılar. Nasıl olsa biz kimi göndersek onu seçiyor, bu millet partiye oy veriyor. Adayın bir önemi yok düşüncesi ile adaylarını belirlerdiler. Yozgat halkı kendisine gösterilen bu adayları kabul etmedi. Yozgatlı bir natif arayışı içerisine girdi. Halk ilk defa dedi ki; ben sizin bana gönderdiğiniz adayları kabul etmiyor, Yozgat Belediyesini onlara teslim etmek istemiyorum.  Milletimizde de bir uyanış var. Eskisi gibi değil kendisine dayatılanı kabul etmiyor.

24 Haziran’da AK Parti ile MHP oy kaybetti. Muhalefet partileri ciddi manada oy aldılar. Bunun iyi okunması gerekiyordu. 31 Mart’a gelirken bu mesaj iyi anlaşılmadı. Bu tepkisel davranış 31 Mart seçimlerinde daha da artacak.

Belediye Meclisi ile Belediye Encümeni Başkanın çalışmasına engel değil. Meclis ile Başkan arasında bir engel olacak bir durum değil. Meclis daha çok vatandaşın imar taleplerini karar veriyor.

Yeni dönemde endişeleri gidermek için Belediye Meclis toplantılarını büyük sinema da halka açık ve canlı yayın ile yayınlayacağız.

Bizim yaptığımız anketlerde var. Başka partilerin yaptığı anketler de var. Rakam olarak söylemek istemiyorum. Ama biz bu seçimi çok rahatlıkla kazanacağız. Ciddi mana da öndeyiz. Yapılan bütün anketlerde önde çıkıyoruz. 31 Mart’ta bu seçimi önde tamamlayacağız.

Bana göre asıl mesele dürüst ve adil bir yönetim. Bu noktada bugüne kadar bir şikayet olmadı. Demek ki biz Yozgat’ta böyle bir imaj oluşturabilmişsek, demek ki ekibimiz iyi. Ama halkımız da da böyle bir algı var. Bu beklentiye ilgisiz kalmak mümkün değil. İnşallah yeni dönemde yeni bir ekiple yola devam edeceğiz.

Ben hiçbir zaman bir davadan dönmedim. Bizim bir tek davamız var, bu millete hizmet etmek. Güzel eserler bırakmak.

Belediyenin borçlarını ödemek için sadece hal binasındaki dükkanları bile satsak karşılıyor. 190 milyon lira borç Yozgat Belediyesi için döndürülebilecek bir borç. Zaten bir kısmı bizi rahatsız etmeyecek borç. 70 milyon lirası Et, Entegreden dolayı olan borç. 10 milyon lirası kapatılmış TEDAŞ’a olan borç. 40 Milyon lirası SGK’ya olan borç. Bunların hepsi devlete olan borç. 5 yıl içinde Yozgat Belediyesi projelerini gerçekleştirmiş. İşçisinin, memurunun maaşını ödemiştir.