Makine ve Mühendisler Odası Yozgat İl Temsilcisi Tahir Demirel’den araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı geldi.

Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, soğuk kış aylarında karşılaşılabilecek risklere karşı araçların bazı bakımlarının zamanında yapılması gerektiğini, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç kullanımı her zamankinden daha riskli olduğunu, bunun için araçların buna göre hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kış aylarında motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna mutlaka antifriz konulması gerektiğinin altını çizen Demirel “Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar. Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarı. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa motor  suyu donar ve motor bloğuna zarar verir” dedi.

Özellikle LPG’li araçlarda motorun sabahları çalışmasının zorlaşacağını, bunun için öncelikli olarak akülerin kontrol edilmesi gerektiğini, yeterli olmaması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Demirel şunları kaydetti, “Seyir güvenliği için silecek  lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli. Silecek suyunu mutlaka donmayan cinsten seçmelisiniz.!

Sürüş güvenliğinin bozulmaması için mutlaka kışlık lastiklerimizi de taktırmalıyız ki aracımız karlı ve soğuk havalarda yola daha iyi tutunabilsin. Kış seyahatlerinde aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı. Mevsim şartlarının ağır olduğu yerlerde arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir.”