Araç hasar nasıl sorgulanır

Araç plaka sorgulama yaparak araç hasar kaydı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı ve hasar kaydı verilerine nasıl ulaşacağınızı öğrenmek için araç sorgulama haberimizin detaylarına bakınız.
Yayınlanma tarihi: 03 Nisan 2015, Cuma günü, saat: 13:50

Araç sorgulama ile birlikte araçların genel durumları hakkında bilgi alınabileceği gibi kaza ve hasar kaydı durumu da öğrenilebilmektedir. Bu konuda E Devlet ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetlerden yararlanılması yeterli olacaktır. Üstelik online olarak sunulan bu hizmetler sayesinde herhangi bir kuruma giderek başvuru yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Bu bakımdan araç ile ilgili hangi bilgileri öğrenmek istiyorsanız, o bilgiler için sorgulama imkanının olduğu sayfaya giriş yapmanız gerekecektir. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz bilgilere bu sorgulama ekranı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Araç Hasar  sorgulama Tıklayınız

Araç hasar kaydı sorgulama ikinci el araba alım satım işlerinde sıkça kullanılan bir işlemdir. Satıcı ve alıcı bahse konu olan aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını bu sayede güvenilir kaynaklardan öğrenmiş olurlar.Hasar sorgulama yapmak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından uygulamaya konmuş 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizlerle paylaşarak işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

1- KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA
Bu yöntem kullanılarak aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını ve üzerine bir kaza tespit tutanağı olup olmadığını sorgulayabiliriz. Aşağıda vereceğimiz kaza tespit tutanağı sorgulama linkine giriş sağladıktan sonra 3 şekilde araç hasar sorgulama yapabiliriz.Bunlar;

a- Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama
b- Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama
c- Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama

Bu seçeneklerden size uygun olanı seçerek araç hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz.

2- ​OTOKONTROL5664 UYGULAMASI İLE HASAR SORGULAMA
Bu yöntem GSM şirketleri ile anlaşılarak kısa mesaj yolu ile araç hasar durumu öğrenme hizmetidir.Bu uygulama ile 4 şekilde sorgulama yapılmaktadır. Bunlar;

a- Hasar Geçmişi Sorgulama 
Aracınızın plakasını yazarak, TURKCELL, AVEA, VODAFONE fark etmeksizin  5664’e gönderin. Araç bilgisi kısa mesaj olarak ceb telefonunuza gelir.

b- Kaza Bilgisi Sorgulama
KAZA yazarak, bir boşluk bırakıp, araç palakasını yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e kısa mesaj yollayın. Kazaya karışan araçların kusur oranları ceb telefonunuza gelir.

c- Poliçe Bilgisi Sorgulama
Trafik veya araç kasko poliçesinin yürürlükte ve geçerli olup olmadığını 5664 kısa mesaj hattı vasıtasıyla öğrenme imkanına sahipsiniz. Ayrıca sigorta poliçenizin hangi tarihte son bulacağını ve zorunlu trafik poliçenize uygulanan hasarsızlık indirim oranını öğrenmek için: TRAFIK veya KASKO yazıp, bir boşluk bırakarak araç plakasını yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e yollayın.

d- Mağdur Bilgisi Sorgulama

Trafik kazası sonucu mağdur olan kişinin hasar tutarını hangi sigorta şirketinden alacağını ayrıca hasar dosya numarasını sorgulamak için: MAGDUR yazın bosluk bırakın, TC Kimlik No’sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.

Not: Kayıtlarda bulunan ve hizmet verilen bilgiler 2003 yılından sonra yapılan hasar işlemleri için geçerlidir.

Araç sorgulama konusunda en çok ilgi gören ve kullanılan hizmet, E Devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmetidir. Araçlar ile ilgili ruhsat bilgilerine ulaşabileceğiniz ve araçların kayıp ya da hacizli olup olmadığını öğrenebileceğiniz bu hizmete sizler de E Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E Devlet üyeliği olanların ücretsiz olarak yararlanabileceği bu hizmet ile birlikte sizler de araçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin ilk olarak E Devlet portalına giriş yapması gerekmektedir. Bu giriş işlemi ile birlikte takip edilmesi gereken bağlantılar sırasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve araç sorgulamadır. Bu bağlantıları takip ederek araç sorgulama yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz.

Bu ekranda yer alan forma, sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını girmeniz gerekmektedir. Böylece araç hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Öyle ki sorgulama butonuna tıklamanız ile birlikte sistem tarafından otomatik olarak plakaya ait aracın bilgileri yayınlanacaktır. Bu sayede sizler de yayınlanan bu bilgiler üzerinden araç hakkında öğrenmek istediklerinize ulaşabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda online olarak sunulan bu araç sorgulama sayesinde siz de belirtilen adımları takip ederek sorgulama yapabilirsiniz. E Devlet üyeliği olmayan vatandaşların E Devlet üyelik işlemlerinizi tamamlayarak ulaşabileceği bu hizmet üstelik tamamen ücretsizdir ve sistemde herhangi bir kısıtlama da bulunmamaktadır.

Etiketler: plaka sorgula   araç   kaza   bilgi   otomobil   poliçe   mağdur   araç   kaza   hasar   sorgulama   kaza tespit   hasar sorgula    
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki