Apple'ın akıllı telefon endüstrisindeki kârı yüzde 94'e yükseldi

Apple bir kez daha mobil dünyasında elde edilen kârın büyük bölümünü kasasına koydu. Peki diğer üreticilerin durumu ne?
Yayınlanma tarihi: 17 Kasım 2015, Salı günü, saat: 08:32

Akıllı telefon kategorisinde birim satışlar ele alındığında Samsung'un liderliği sürse de, söz konusu elde edilen gelir olduğunda Apple bu alandaki tartışmasız liderliğini kolay kolay bırakmayacağını söyleyebirilizi. Canaccord Genuity tarafından yayınlanan son rapora göre Apple geride bıraktığımız çeyrekte akıllı telefon dünyasında elde edilen kârın %94'ünü kasasına koydu. Apple bir önceki çeyrekte kârın %92'sini, geçen yıl aynı dönemde ise kârın %85'ini elde etti.

Apple üçüncü çeyrek itibariyle 48 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Bir iPhone'nun ortalama fiyatı 670$ olarak açıklandı.

Apple rekor kâr elde etti, peki diğer üreticiler!

Üçüncü çeyrekte 81 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Samsung ise aynı dönemdeki kârın %11'ini elde edebildi. Güney Koreli üreticinin telefonlarının ortalama satış fiyatı 180$ olarak açıklandı.

Araştırmada sonucunda kâr oranı %100'ü geçiyor; zira Sony, HTC, Microsoft, BlackBerry ve hatta Lenovo dönemi faaliyet kârı açısında ekside kapattı. Söz konusu firmaların kayıpları da eklenince net kâr oranı %100'e denk geliyor.

 

Etiketler: Apple   akıllı   telefon   endüstrisindeki   kârı   yüzde   94   yükseldi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki