Sağlık Bakanlığının gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için uygulamaya koyduğu 'Hızlı antijen testi' yaygınlaşıyor. Aile, çocuk, kulak burun boğaz ve acil servis hekimleri 5 dakikada sonuç veren bu testi yaparak antibiyotik kullanımına karar verildi.

Türkiye'nin ilk şehir hastanelerinden Yozgat Şehir Hastanesi'nde de uygulanmaya başlayan test, beta mikrobunu tespit ediyor, uzman hekim bu sonuca göre hastasına antibiyotik yazıyor. Bu durum en çok da faydasından çok zararı tartışılan antibiyotik ilacını kullanmak zorunda kalan anneleri mutlu etti.

Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Hakkı Akbeyaz de uygulamanın gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi için etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Özellikle çocuk yaş gurubunda boğaz enfeksiyonunun sıklıkla görüldüğünü hatırlatan Akbeyaz, bu tür durumlarda antibiyotik kullanılıp kullanılmayacağına hızlı antijen testi ile karar verdiklerini kaydetti.

Yaklaşık bir aydır hastanede kullanılan uygulamanın faydalarını anlatan Akbeyaz; "Antibiyotik kullanımına, hastamızın şikâyetinin süresi, muayene bulguları gibi durumlarda karar veriyorduk. Yine bu durumlarda karar veriyoruz ama bu test de bize oldukça yardımcı oluyor. Bu testin sonucuna göre de bazen sonuç değişebiliyor. Maalesef antibiyotik kullanımı organ hasarlarından obeziteye kadar pek çok olumsuz problemi var. Ayrıca toplumda gelişen antibiyotik direncini de meydana getiren bir olay. Bundan dolayı bilinçsiz antibiyotik kullanımını istemiyoruz.

Bu testin benzerleri farklı yöntemle yapılanları var. Bunlardan 2-3 saat civarında yanıt alıyoruz. Laboratuar ortamında yapılan bir testti. Sonucunu biz bilgisayarda görüyorduk. Ancak burada doğrudan direkt olarak görebiliyoruz. Yaklaşık 5 dakika sürüyor testin yapılması ve sonucunun okunmasına kadar. Oldukça pratik bir test. Sadece hastamızın boğazından bir sürüntü alınması gerekiyor. Onu bazı karışımlarla birleştirip sonuçlarını okuyoruz" diye konuştu.

Akbeyaz, aileleri gereksiz antibiyotik kullanmamaları konusunda ise uyardı; "Eczanelerimizden doğrudan antibiyotik alımı mümkün değil. Doktor tavsiyesi uygun bir şekilde antibiyotik kullanmalarını öneriyoruz ailelere. Özellikle doktorların tavsiye ettiği antibiyotik süresini doldurmalarını öneriyoruz. Hekimlerine uyarlarsa bir sorun yaşamazlar’’dedi.