Taşpakon'a bağlı İç Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (ANPADER) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Dursun, Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Dolmacı ve beraberindeki ünlü aşçılar, Yozgat'ta Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Ceketine Sahip Çık' semineri vesilesi ile öğrencilerle buluşarak, uygulamalı ders verdiler.

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Müdürü Elif Tümgan, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Federasyonunu okullarında ağırladıklarını belirterek, “Ünlü aşçılarımızın, İç Anadolu’da bizim okulumuzda bu eğitimi verdikleri için gurur duyuyoruz. Bugünün amacı Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu üyeleri bizim yiyecek içecek alanı bölümü öğrencilerimize, Turizm ve Otelcilik Okulu öğrencilerine ve Halide Edip Kız Meslek Lisesi öğrencilerine burada 45 dakikalık eğitim verdiler. Ardından da verilen eğitimler doğrultusunda uygulamalı olarak eğitimlerini sürdürdüler. Uygulama eğitiminde baklava ve balık pişirmeyi gösteriyorlar. Bunun öğrencilerimiz için çok yaralı olacağına inanıyorum. Buradaki asıl hedefimiz bu eğitimin yanı sıra bu federasyonun bir iyesi olabilmektir. Bu kuruluşa üye olmak öğrencilerimiz geleceği ve okulumuzun tanıtımı için çok önemli. Burada mesleki eğitimin önemini bir kat daha arttıran çalışma bundan dolayı mutluyum” dedi.

Öğrencilere uygulamalı olarak baklavanın nasıl yapılacağını öğreten Ankara Profesyonel Aşçılar derneği Başkanı Mahmut Dolmacı, bildiklerini öğrencilere aktarmaya çalıştıklarını belirterek, “ Ben 60 yıllık baklavacıyım . Ankara’dan kalktık buraya geldik. Bu insanlara bir nebze bir şey anlatabilirsek ne mutlu. Çünkü biz bu çocukların ideolleriyiz. Onlar biz olmak istiyorlar. Biz onlara iyi örnek olursak onlarda ileride biz olacaklar. Türkiye genelinde gidiyoruz. Uygulamada Osmanlı Mutfağı, Güneydoğu mutfağı ve baklava bunları anlatıyorum. Elimizden geldiğince yapmaya yaptırmaya çalışıyoruz” dedi.