Anıza Ekimde Olumlu Sonuç

Yozgat'ta Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Projesi kapsamında, toprak işlemesiz tarımı çiftçilere uygulamalı göstermek üzere anıza doğrudan yapılan ekimlerden olumlu sonuç alındı.
Yayınlanma tarihi: 06 Ağustos 2015, Perşembe günü, saat: 08:08

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Merkez Fakıbeyli ve Yerköy ilçesinin Saray köyünde anıza doğrudan yapılan ekimlerin ardından gerçekleştirilen hasat değerlendirmesinin de yapıldığını söyledi. Özdemir, ''Anıza yapılan ekimde dekardan 250 kilo, anıza fiğ ekiminden dekardan 320 kilo, toprak işlemeli ekimde dekardan 380 kilo ürün alınmıştır'' dedi.

Toprak işlemesiz tarım uygulamasının, girdi, zaman ve işgücünden tasarruf sağlayarak çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkan sağladığına dikkat çeken Özdemir, sistemin toprağı ve bitkiyi koruyan sürdürülebilir, uzun vadede toprakların iyileştirilmesine ve erozyon nedeniyle yok olmasının engellenmesine önemli katkı sağladığını ifade etti. Özdemir, ''Bu sayede anız yakmanın önüne geçilecek para işgücü zaman, yakıt, toprak canlıları, toprak suyu, strüktürü, ve besin maddeleri gibi unsurların da korunma ve tasarrufuna imkân sağlayacaktır'' diye konuştu.

Etiketler: ziyaattin özdemir   anız   ekim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki