Anız yakımı doğal dengeyi etkiliyor

TEMA Yozgat İl Temsilcisi Timur Yıldız, tarım alanlarında hasat sonrası kalan anızların yakılmaması çağrısında bulunarak, anız yakımının doğal dengeyi etkilediğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 02 Ağustos 2015, Pazar günü, saat: 23:09

TEMA Yozgat İl Temsilcisi Timur Yıldız, tarım arazilerinde anız yakmanın topraktaki bir çok canlının hayatının kaybetmesine sebep olmakla birlikte verimi de ciddi oranda düşürdüğünü kaydetti.

Yıldız; Türkiye'de hububat ekimi yapılan 11 milyon hektar arazinin yaklaşık yüzde 30’unda 6 milyon tondan fazla köklü hububat sapının (anız) yakıldığının tahmin edildiğini ve bu rakamın her geçen gün endişe verici şekilde arttığını vurguladı.

Anız yakma alışkanlığı terk edilmediği için yaz aylarında özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bir yangın yerine dönüştüğünü ifade eden Yıldız, bu işlemin topraklara, ormanlara, su varlığına, biyolojik çeşitliliğe ve ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi. Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, toprağı havalandıran ve verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizmanın yok olduğuna dikkat çeken Yıldız, anız yakma ile toprağın 1-3 santimlik üst katmanında ısının 50-75 santigrat dereceye yükselmesinin mikroorganizmaların yüzde 70'ine zarar verdiğini ifade etti.

Yıldız: “Topraktaki biyolojik aktivite azalarak verim düşüyor. Mikroorganizma faaliyetleri ile humusa dönüşecek organik atıklar ortadan kalkıyor, toprak fakirleşiyor, su tutma kapasitesi ve verim gücü düşüyor. Sap ve anızların yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon ve azotun kaybı da artıyor.

Örneğin 300 kg sap yandığında 7 kg şeker gübresine eşdeğer 1.5 kg saf azot kaybı meydana geliyor. Yakılarak üzeri çıplak kalan toprak, rüzgar ve sellerle taşınarak erozyona uğruyor, doğal denge bozuluyor.

Öte yandan anız yangınları yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep oluyor. Tarladaki anız kesinlikle yakılmamalıdır. Anız yakma yasadışı olduğu gibi, başta toprak olmak üzere doğal varlıklara zarar vererek, ekonomik kayıplara neden oluyor. Yakma yerine toprak işleme aleti ve gerekirse hasat sonrasında sap parçalayıcı ve dağıtıcı alet (hache paille) kullanılarak anızın toprağa karıştırılması sağlanmalıdır. Ya da anıza ekim yapılmalıdır” dedi. Türkiye'deki toprakların yüzde 76’sından fazlasında organik madde eksikliği olduğunu belirten Yıldız, anızın toprakta ayrıştığında toprağın organik madde açısından zenginleştiğini ve toprağın humus miktarı arttığını anlattı. Yıldız, humusun toprağın neminin korunmasına katkı sağlaması ile birlikte çiftçinin daha fazla ürün aldığını ifade etti.

Etiketler: timur yıldız   tema   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki