Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan tarafından verilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçaslan, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan tarafından verilen “Anadolu’yu Şekillendiren Kültür Unsurları” konulu konferansa geçildi. Prof. Dr. Özkan konuşmasında: “Vatan cedleri küllerinden yapılmıştır. Bu topraklar için can veren atalarımızın hatıraları bizim için bu toprakları kutsallaştırıyor. Nerede olursak olalım, nerede yaşarsak yaşayalım, hangi güzelliklerin içinde bulunursak bulunalım doğup büyüdüğümüz bizi ruhen, fikren şekillendiren topraklar hep yüreğimizde bir yaradır ve bir hasrettir. Anadolu toprakları dünyanın en güzel yeri olduğu için değil bizi büyüten, geliştiren ve şekillendiren topraklar olduğu için kutsaldır. Zaten Türk milleti vatan toprağı ve milli tarihle yoğurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Özkan konuşmasının devamında  “Bizler Anadolu coğrafyasını son büyük milli mücadelemizle yeniden vatanlaştırırken, bu toprakların ne kadar çok düşmanının olduğunu bu topraklara ne kadar çok talip olanların bulunduğunu da görmüş olduk. Bugün de görüyoruz. Bugün de vatan evlatları sınır boylarında kanıyla, canıyla vatan topraklarını elde tutmak bir kısım hainlerin kötü emellerinden kurtarmak için mücadele veriyorlar kan veriyorlar, can veriyorlar. Bizim bu topraklardaki mücadelemiz hiç bitmedi bitmeyecektir.” dedi.

Konferansın sonunda Bozok Üniversitesi’nin kısa sürede bu denli gelişmesini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan’ın programda emeği geçenlere teşekkür etmesiyle konferans sona erdi.