Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nce Türkiye'nin 28 şehrinde düzenlenen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ Projesi kapsamında, 'Hikayemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu' konusunda, panel düzenlendi. Başlatılan proje ile 28 ilde lise öğrencileri Türk edebiyatı eserlerini okumaya teşvik edilecek.
 
Millî Eğitim Bakanlığı, lise 10 ve 11’inci sınıflardaki gönüllü öğrenci ve öğretmenlerden oluşturduğu okuma gruplarıyla “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesini geliştirmeyi hedefliyor.
 
Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü´nün bir grup öğrenciyle üniversite düzeyinde başlattığını, sonra belirli sayıda lise öğrencisinin de bu projeye gönül vermesiyle ortaya çıkan projede şu anda 28 ilde 500'ün üzerinde öğrenci bulunuyor.
 
Öğrencilerle buluşmak üzere ilimize gelen Güçlü, Lise 10 ve 11´inci sınıfları, proje için uygun sınıflar olduğundan dolayı seçtiklerini belirterek, “Öğrencileri okumaya teşvik edeceğiz. Okumayı sevmeyen öğrenciyi de okumaya özendirmiş olacağız.” dedi.
 
Okuma gruplarının 500 öğrenciyi geçtiğini ifade eden Güçlü, sayıyı artırmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Öğrencilerin kendi gayretleriyle okumalar yaptıktan sonra, belirledikleri zaman dilimlerinde öğretmenlerle bir araya gelerek, okumalardan paylaşımda bulunacaklarını belirten Güçlü, her okuma döneminin sonunda Ankara ya da farklı bir şehirde büyük bir panelle tüm öğrencileri bir araya getireceklerini sözlerine ekledi.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise yaptığı konuşmada, Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü’nün böyle bir uygulama başlatmasının Türkiye için yeni bir ufuk olduğunu söyledi.
 
Şimdiki gençlerin arasından ilerde söz sahibi olacak insanların çıkacağını belirten Vali Yurtnaç, “Sizler şehrin entelektüel tabakasını oluşturacaksınız. Bir şehrin entelektüel tabakası o şehre yön veren insanlardan oluşur. Bunların hepsini bir araya topladığımızda ise ülkeye yön veren insanlar ortaya çıkar. Bu maksatla bu çalışmayı çok değerli görüyorum. Onun için öğrenci ve öğretmenlerimizle beraber olacağız. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize bu projeyle bizimde bir katkımızın olacağını düşünüyorum” diye konuştu
 
Konuşmaların ardından öğrencilere Mustafa Kutlu’nun kitapları hediye edildikten sonra hatıra fotoğrafı çektirildi.
 
Şehit Fuat Bahadır Buharalıoğlu Anadolu Lisesi'nde düzenlenen panele, Vali Kemal Yurtnaç, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekinöz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.