Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ta yaşanan sorunlar artarak devam ettiğini, buna rağmen yerel seçim çalışmalarında bile muhalefet partilerinden belediye yönetimlerinin suçlanmasına sert tepki gösterdi.

Milletvekili Keven, iktidar partisinden hamaset politikasını bırakarak, Yozgat’ın sorunlarını çözmesini istedi.

Keven, “Salon konuşmalarıyla inanılmaz bir şekilde suçlu dışarıda aranıyor. Belediye seçimleri ulusal seçim havasına dönüştürülmeye çalışılıyor. Yozgat'ın verdiği göç, işsizlik, kapanan fabrikaların durumu, çiftçilerin esnafın mağduriyeti, ilimizin topyekûn sorunları Belediye Başkanı aday tanıtımlarında muhalefet partilerinden olan az sayıda belediyeler suçlanarak gizlenemez” dedi.

Yozgat’ta yerel yönetimi öğrenmek isteyenleri CHP’li Bahadın Belediyesi’ne davet eden Ali Keven, “16 yıldır Yozgat'tan hep alan ama bir şey vermeyen bu anlayış yaşanan bunca sorunda ki sorumluluğunu birkaç muhalefet belediyesine çatarak gizleyemez. Cumhuriyet Halk Partisi'nden belediye yönetimlerinin "iktidar desteği" olmadığı hâlde Boğazlıyan ilçemizde yaşanan onca imar ve altyapı sorununa ürettiği çözümler ortadadır. Peki 2014-2019 arasında iktidar partisince yönetilen Boğazlıyan'da neler oldu? Yakın illere verdiğimiz göç neden önlenemedi? İlçelerimizde İçme suyu, arıtma tesisi, katı atık bertaraf, Gençlik Merkezi, oyun parkı, kreş gibi kaç projeniz oldu kaçı gerçekleşti?

Belediyecilikte yapamadıklarınız bir yana ilçelerimizde doktor bile kalmadı. İlçe hastanelerinde uzman doktor yok sağlık görevlisi açığı had safhada. Göç artarak devam ediyor. Ortada bir başarı varmış gibi birkaç belediye suçlanarak hâlâ oy devşirilmeye çalışılıyor. Eğer yerel yönetimi öğrenmek istiyorsanız Sorgun'da Bahadın Belediyemizin yaptığı çalışmalar, ürettiği projeler, düzenlediği uluslararası şenlikler, Kadın Emeği Kooperatifi gibi örneklerle bir kasaba belediyesinde kıt imkânlarla iktidar desteği olmadan yapılabilen bu projeleri size öğretebiliriz. Peki siz yıllardır yönettiğiniz büyük ilçelerimizde dahi hangi projeleri gerçekleştirdiniz” diye konuştu.

Yozgat için parti ayrımı yapmadan her ilçenin her kesimin sorununu Meclis’te dile getirip çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Ali Keven şöyle konuştu; “Çekerek Belediyesi hangi partiden diye bakmadan Çevre ve Şehircilik Bakanı'na ilçenin kanalizasyon sorunlarını, arıtma tesisinin yapılması gerektiğini, barajın aşırı kirlendiğini defalarca TBMM'de ilettim. Yozgat genelinde yaşanan onca sorunu gelin hep birlikte çözmek için çabalayalım.

Salonlarda miting meydanlarında kendinizden olmayanları kötü göstermeyi ötekileştirmeyi bırakın artık! Bu hamaset politikası inanın Yozgat'a bir şey kazandırmıyor. Yozgat'ta kapanan fabrikaların tekrar üretime başlaması için gelin hep birlikte ne yapılması gerekiyorsa yapalım. 10 yıldır hızlı treni söylemekten bıkmadılar ortada hâlâ biten bir demiryolu yok maalesef. 2019 yılında "hızlı tren" hâlâ bir seçim malzemesi olarak kullanılıyor. Oysa Yerköy ve Şefaatli'den geçen kara tren 1927 yılında o yokluk yıllarında yapıldı! Eğer iktidar olmanın verdiği gücü Yozgat için kullanmak istiyorsanız hızlı tren neden hala bitirilemiyor bunu araştıralım ve çözüm üretelim. Eğer iktidar olmanın verdiği gücü Yozgat için Yozgat halkı için kullanmak istiyorsanız gelin önce bu projelerin biran önce hayata geçmesine yardımcı olun. Yozgat için bir şey yapmak istiyorsanız gelin çiftçinin, esnafın, gencin, öğrencinin sorunlarına kulak verip buna yönelik projeleri hayata geçirmeye çalışalım. Salonlarda mikrofon başlarında 16 yıldır söyledikleriniz Yozgat'a hiç bir şey kazandırmadı aksine hep göç vermemize hep geriye gitmemize neden oldu”