Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat genelinde yaşanan trafik kazaları ve bu kazaları önleyecek çalışmalar ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nü, Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’nü ve Yozgat Valiliği’ni sorumlu davranmaya çağırdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yaşanan trafik kazalarıyla ilgili önlem alınması ve EDS elektronik denetleme sistemi kurulması talebinde bulunan Keven; “Ankara-Yozgat-Sivas karayolunda her hafta üzücü trafik kazaları yaşanıyor. Ne yazık ki sorumlu kurumlar bu kazaları bildikleri hâlde harekete geçmiyor. En son 7 Şubat'ta Yerköy Sekili Kasabası'nda yaşanan kazada çocuklarını okula götüren vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti çocukları ise ağır yaralandı. Sekili'de eğer EDS olsaydı, trafik ışığı olsaydı bu kaza yaşanmayacaktı. Karayolu güzergâhlarında bulunan yerleşim birimlerinde EDS elektronik denetleme sistemi yapılmalı ve hız kontrolü sağlanmalıdır. Yayalar için yaya üst geçitleri acilen yapılmalıdır. Yerköy Sekili'de, Sarayköy'de, Sorgun, Saraykent ve Akdağmadeni ilçelerinde kazaların önlenmesine yönelik bir çalışma yapılmalıdır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya yönelik yazılı soru önergesi de verdiğini belirten Keven; “Yozgat genelinde karayolları güzergâhlarında bulunan ilçe, kasaba ve köy geçişlerinde hız sınırlayıcı EDS sistemlerinin yapımı, kontrolsüz geçişi önleyecek trafik ışıklarının yapımı büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ilgili kurumlara ve Sayın Bakan’a yazılı soru önergesi verdim. Soru önergelerimizin çoğunu cevapsız bırakmış olsalar da bu sorunun takipçisi olacağım ve gelecek cevapları tüm kamuoyu ile paylaşacağım” diye konuştu.