Yozgat’ta hasat döneminin başlaması ile birlikte Toprak Mahsulleri Ofisleri’ne ait siloların alımı durdurması, devamında ise çiftçiyi özel bir şirkete ait siloya yönlendirmesi akıllara ‘Devlet silosu yerine özel sektöre yönlendirme mi yapılıyor’ sorusu geldi. Konunun üzerine giden Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, çiftlerle görüştü.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yerköy Tarım Borsası ve özel bir şirkete ait silonun önünde ürün vermek için sıra bekleyen çiftçilerle bir araya gelerek, son günlerde yaşanan silo sorununa ilişkin sorunlarını dinledi.

Yerköy’de TMO’ya ait silonun devre dışı bırakılması ile özel şirkete ait bir siloya yönlendirildiklerini söyleyen çiftçiler, Keven’e sorunlarını anlatıp çözüm istediler. Üreticiler ürünlerini satmak için 25 kilometre yol kat ettiklerini belittiler.

Keven, çiftçilerin yönlendirildiği iddia edilen özel şirkete ait silonun önünde bekleyen çiftçileri de ziyaret etti.

Çiftçiler devlete ait silonun kapanması ile birlikte oluşan tekelleşmeden dolayı buğday alım fiyatlarının 87 kuruş olarak belirlendiğini iddia ettiler.

Çiftçilerle yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Ali Keven, 1938 yılında kurulan ve ülkemiz tarımının önemli kuruluşlarından Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday ve arpa gibi ürünlerin yıllardır alımını yaptığını hatırlatarak;

“Devletimizin silolarında bu ürünlerimiz güvenle ve emniyetle saklanmıştır. Ancak bu hasat döneminde Yerköy Ofis Müdürlüğümüz alıma başladıktan bir süre sonra ne olduysa alım yapmayı durdurmuştur” dedi.

Ayrıca Şefaatli ilçesinde bulunan Ofis’te de buğday alımının durdurulduğunu söyleyen Keven, özel bir şirkete ait silolara çiftçinin yönlendirildiğini ve buğdayını oraya vermek zorunda bırakıldığını ileri sürdü.

“Peki bu iki ilçemizde bulunan devasa silolar boş dururken neden özel şirkete ait silolara çiftçimiz yönlendirilmektedir. Bu kamu maliyesine bir zarar değil midir” sorularına yanıt arayan Keven şunları söyledi;

“Tüm bunların yaşamasında iki ilçemizde depoculuk faaliyeti yürüyen bir şirket olabilir mi? Bu şirket kimindir? Arkasında kimler bulunmaktadır? Bu şirketin Yerköy ve Şefaatli de özel silolarının olması bir tesadüf müdür? Yoksa Yozgat Merkez de bulunan Ofis alım yaparken bu iki ilçemizde neden alım yapılmamaktadır? 80 yıldır Ofis hizmet verirken şimdi neden asli görevini bırakmış çiftçilerimizi özel şirketlerin insafına terk etmiştir? Bunun gerekçesinin açıklanmasını bekliyoruz.

Bu durumdan çiftçimizin gördüğü ekonomik zararı şöyle açıklayayım. Ofis alım yapmaya başladığında buğdayı ortalama 95 kuruşa alırken özel silo 1.05 liraya alım yapmış, Borsa esnafı ise 88 kuruşa alım yapmıştır. Ofisin alımı durdurmasıyla birlikte fiyatı 87 kuruş civarına düşürmüştür Borsa esnafı ise aynı fiyatta alıma devam etmiştir. Bu durumdan çiftçimiz zarar etmiştir.

Yerköy ekonomisi zarar etmiştir. Ancak birilerinin ekonomisi karına kar eklemiştir. Zaten yüksek enflasyon ve maliyetlerin aşırı yükselmesinden dolayı zarar eden yoksullaşan alım gücü düşen çiftçilerimiz bir de bu silolardan dolayı zarar ettirilmiştir. Taban fiyatlarının makam koltuklarında belirlendiği bu sistemde çiftçi kar edemez. Devlet alımının zorlaştırılarak özel sektörün insafına terk edilen bu sistemde çiftçi kar edemez.

Ülkemizin bin bir emekle kurduğu Toprak Mahsulleri Ofisi adım adım işlevsiz bırakılıp lağvedilmek mi isteniyor? Çiftçinin Kara Gün Dostu diye anılan ofisimiz de mi özelleştirme furyasından nasibini alacak? Bunca yıl çalışan bu kurumlarımız ne oldu da birkaç özel şirketin piyasaya girmesiyle devre dışı bırakıldı?

Saygıdeğer Yerköy halkı biz bugün burada 80 yıllık TMO’ya sahip çıkmak için buradayız. Çiftçiye üreticiye sahip çıkmak için buradayız. Bu kurumlar Yerköy için, Şefaatli için bir değerdir. Bu ilçelerimize yıllardır istihdam ve canlılık kazandırdı. Katma değer sağladı. Çiftçinin Kara Gün Dostu oldu. Kapısına kilit vurulmasına izin vermeyelim. Özelleştirme furyasının Toprak Mahsulleri Ofisini de vurmasına izin vermeyelim. Hep birlikte bu kurumlara sahip çıkalım. Ben Yozgat Milletvekili olarak Meclis’te de bu durumu gündeme taşıyacağım. Herkese Teşekkür ediyorum."