Türkiye ve Çin arasında, enerji ve nükleer alanında 3 ayrı anlaşma imzalandı. Anlaşmalara Bakan Albayrak imza attı. Albayrak “Nükleer 60 yıldır tüm dünyaya helal olan bir teknoloji, Türkiye’ye haram deniliyorsa, orada bir numara var demektir” dedi. 

İmza töreni sonrasında habercilerin sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, anlaşmanın detaylarını açıkladı. Albayrak, ”Bugün Çin tarafı ile imzaladığımız D mutabakat zaptının üçü enerji ile ilgili. Nükleer, yenilenebilir ve kömür. Üçüncü nükleer santral projesinin bir tarafı Çin, diğer tarafı ABD’li westinghouse. Bu, ABD-Çin konsorsiyumunun talip olduğu bir proje. Önümüzdeki günlerde konsorsiyumla birlikte üçüncü nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak” dedi. 

Nükleer sahanın belirlenmesinde 17-18 kritere göre hareket edildiğini söyleyen Albayrak, bunların içinde depremsellik, su yollarına yakınlık, hava yollarının kesişimi, askeri bölge  gibi bir çok kriter olduğunu ifade etti. Albayrak,” Bunlara göre seçim yapılıyor. Haritalarda birkaç yer öne çıkıyor. Türkiye’nin 2023-230 hedefleri var. 2023-2030’un Türkiye’si 120-150 bin megavat kurulu gücü ifade ediyor. Bunun yüzde 10’u, 10-15 bin megavatı nükleerden sağlanacak.” diye konuştu. 

URANYUM ALTYAPISI OLUŞTURUYORUZ
Bakan Albayrak Türkiye’nin Uranyum kaynaklarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, ”Nükleerde uranyum altyapısını oluşturmak durumundayız. Sarı pasta dediğimiz uranyumda Yozgat Sorgun’da 20-30 yıllık, 5-6 bin ton rezervli bir saha mevcut. İşletme yabancı bir firma eli ile yürütülüyor. Türkiye nükleer teknolojiye geçtikten sonra, doğal kaynakları itibariyle alt yapısı hazır. İthal edebilir, zenginleştirme alt yapısı kurabilir veya 3. ülkelerde rafine alt yapısı ile birlikte ortak yatırım ve üretim yapılabilir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi