Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, ticaret esnaflarını sahte paraya karşı uyararak, alış, verişlerde dikkatli olunmasını istedi. 

Yozgat esnafının gelirlerinin ve vatandaşların ceplerinin, kalpazanlar tarafından piyasaya sürülen sahte paralar ile tarafından doğrudan tehdit edildiğini söyleyen İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, halkın sahte banknotlarla, market, bakkal, büfe ve semt pazarları gibi alışverişin nakit yapıldığı alanlarda karşılaşabileceklerini, bu nedenle kişilerin dalgınlığından ve saflığından istifade etmek isteyen art niyetli kişilerin tuzağına düşmemeleri için vatandaşları sahte paralara karşı, daha duyarlı bulunmaları konusunda uyarılarda bulundu. 

İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Yozgat Emniyet Müdürlüğü olarak sahte para şüphelilerine karşı yakalama çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, "Banknotlarımızda gerçeğinin sahtesinden kolaylıkla ayırt edilmesini sağlamak üzere toplam 12 adet güvenlik özelliği bulunuyor. Esnaflarımız ve vatandaşlarımız, banknotlarımızı dokunarak ve gözle kontrol ederek sahte para üzerindeki güvenlik özelliklerinden en az 10 tanesini hiçbir cihaza gerek kalmadan anlayarak ayırt edebilirler. Ayrıca, piyasada çok uygun fiyatlara bulunan UV ışık cihazı ve sahte banknot kontrol kalemi gibi ürünleri, işyerlerinde bulundurarak aldıkları banknotları kontrol etmeleri ile parada sahtecilik olaylarının ve esnafımızın mağduriyetinin önüne geçilebilir" dedi.

Akpınar, sahte para konusuyla karşılaştıklarında, sahte parayı veren kişiye aldıkları parayı geri vermemelerini, mümkün mertebe şüpheli kişiyi oyalamalarını, korkup çekinmeden şahsın eşkâline ilişkin bilgileri ve kullandığı otonun plakası ve özelliklerini tespit ederek en kısa sürede (155 Polis İmdat) hattını arayıp polis birimlerini haberdar etmelerini vatandaşlardan rica etti. 

Ülkemiz ekonomisine zarar veren ve vatandaşları mağdur ederek gelir kaybına neden olan, piyasaya sahte para dağıtan suç gruplarına karşı, Yozgat Emniyet Müdürlüğü olarak mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.