Akdağmadeni Belediyesi öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü), Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes üniversitesi iş birliği ile geçtiğimiz aylarda başlatılan Akdağmadeni Salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması, salep bitkisinin gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılması için doğadan toplamaya natif bulunması, salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi ve tanıtımının yapılması projesi kapsamında doğadan toplanan ve belirli işlemlerden geçirildikten sonra toprağa dikilmeye hazır hale gelen salep türleri ‘nin dikim işlemi gerçekleştirildi.

Önceden belirlenen pilot arazilerde yapılan dikim işlemine katılan Belediye Başkanı Suphi Daştan şunları söyledi: "İlçemizin önemli değerlerinden olan salebin verimini arttırmak gelecek nesillere aktarılması için doğadan toplamaya natif bulmak, ve salep orkidelerini kültüre almak amacıyla başlattığımız projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere ilçemizde yetişen salep türleri katma değeri yüksek ve içinde bulunan mineraller bakımından Türkiye de bulunan salep türleri arasında en zengin türlerdir.

Bizim amacımız Akdağmadeni ekonomisi’nin gelişimine ciddi katkı sağlayacak salebin kültüre alınması, bilinçsiz toplanarak yok olmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve bu ürünlerin üretimiyle ekonomik mal haline getirilmesidir. Toplamda 2500 m2 5 ayrı arazide yaptığımız çalışmalarla topraklar özverili çalışmalar sonucu işlenmiş salep orkidelerinin dikimi için uygun hale getirilmiştir. Bugün burada dikim için hazır hale getirilen 400m2 arazide dikim işlemimizi yaptık. İnşallah yapılan çalışmalar sonrasında olumlu sonuçlar alınarak Akdağmadeni ekonomisine katkı sağlayan salep türlerinin üreticiliğinin yapılması ve hem çiftçimize hem de doğaya olumlu sonuçlar yansıtılacaktır" dedi.