Akdağmadeni Tüm Engelliler Derneği, "3 Aralık Engelliler Günü" kapsamında ilçede bulunan engelli vatandaşlarla birlikteAkdağmadeni tüm Engelliler Derneği'nin 3 Aralık Engelliler gününü engelli arkadaşlarla birlikte İlk Öykü Özel Eğitim Okulu'nda kutladılar.

Akdağmadeni Tüm Engelliler Derneği Başkanı Sait Ünlü, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: "Gözlerinizin görmediğini, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi; ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Bugün gündeme gelen özürlüler işte her gün böyle yaşıyorlar…

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin (özürlülerin), umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Ancak engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor.

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, özürlülere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor.
Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si özürlü, yani ülkemizde yaklaşık olarak çeşitli özürleri olan yaklaşık 7.5 milyon vatandaşımız var. 7.5 milyon özürlü vatandaşımızın 2 milyon 230 bininin konuşma, bir milyon 274 bin 900’ünün eğitilebilir zeka geriliği, 127 bininin görme özürlü, 382 bininin işitme özürlü, 892 bininin ortopedik özürlü, 637 bininin sürekli hastalığı var. 1,5 milyon özürlü çocuğumuzdan da yalnızca 45 bini özel eğitim imkânlarından yararlanabiliyor.

Bugün, özürlülere daha fazla dikkat etmeli ve ilgi göstermeliyiz. Onların sorunlarının çözümü konusunda yapılan çalışmalara yardımcı olmalıyız."