Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Türkiye Ofisi, Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan’ı makamında ziyaret etti. 

Ziyarette ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Taşçı, Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı Ercan Dansuk, UNDP Yerel Sosyo-Ekonomik Kalkınma Birimi çalışanlarından Bülent Açıkgöz, Deniz Tapan, Ceren Gökçe, Gülden ATKIN Gençoğlu, ORAN Kalkınma Ajansı Planlama Birimi Başkanı Seyit Cezaoğlu, Tanıtım, İletişim ve İş Geliştirme Birimi Başkanı Fazıl Güler, Yozgat Yatırım Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve Planlama Birimi Uzmanları Özay Deniz Keskin ile Ümmühan Yamak'da hazır bulundu.

Ziyarette ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil TaşçıAjansın görevleri arasında yer alan "Sosyal Kalkınma" başlığı kapsamında, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Türkiye Ofisi ile ortaklaşa gerçekleştirilmesi planlanan "Toplum Temelli Yerel Kalkınma" programını tanıtıldı. Proje ortaklarından UNDP Türkiye Ofisi temsilcisi Bülent Açıkgöz kısaca UNDP’nin görevlerinden bahsederek, projede UNDP’nin sağlayacağı katkıları anlattı. Programda TR72 Bölgesi’ndeki 3 ilde, 3 ilçenin pilot bölge kabul edilmesi ve proje çalışmalarına başlanması planlanmakta. Yozgat pilot bölgesi olarak Akdağmadeni ilçesi seçildi. Bu kapsamda gerçekleştirilecek projenin detaylarının anlatıldığı toplantıda aynı zamanda ilçenin potansiyellerinin ve ihtiyaçlarının neler olduğu hususları üzerinde duruldu.

Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, yaptığı açıklamada, "Akdağmadeni her alanda örnek bir ilçe olmuştur. Gerçekleştirilen büyük projeler de bunun en büyük göstergesidir. Kayseri İncesu İlçesi, Sivas Şarkışla ilçesi ve Yozgat Akdağmadeni ilçesini kapsayan "Toplum Temelli Yerel Kalkınma" programı için Yozgat ili pilot Bölgesi’nin Akdağmadeni olarak belirlenmesi, yapmış olduğumuz planlı çalışmaların ve vizyonumuzun ne kadar doğru olduğunu bizlere göstermektedir. Yapılan bu ziyarette İlçemizin geleceği, vatandaş odaklı sosyal Belediyeciliğin geliştirilmesi için yapılacak olan projeler için fikir alışverişinde bulunulmuştur. Belediye olarak ilçemizde gerçekleştirilecek bu tür projelere her türlü desteği vermeye hazırız. Geleceği Sağlam temeller üzerine atılmış bir Akdağmadeni için durmak bilmeden çalışmalarımız devam etmektedir." dedi. 

Toplantı sonrası Akdağmadeni ilçesinde tamamlanan ve devam eden bir takım projeler yerinde incelendi.