Akdağmadeni Belediyesi öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü), Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile Akdağmadeni salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması, salep bitkisinin gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılması için doğadan toplamaya natif bulunması, salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi ve tanıtımının yapılması için imzalar atıldı.

Akdağmadeni Belediyesi tarafından projelendirilen "Salep orkidelerinin Kültüre Alınması" projesi için ilçeyi ziyaret eden Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali Peküstün, Ünal Karik, Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Gülşen ve Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Taşçıoğlu, Belediye Başkanı Suphi Daştan tarafından makamında ağırlandı. 

Gerçekleştirilecek projenin detaylarının konuşulduğu toplantı sonrası açıklama yapan Başkan Daştan şunları söyledi. "Bilindiği gibi ülkemizde milyonlarca salep orkidesi yumrusu doğadan sökülerek salep ve dondurma yapımında kullanılmaktadır. Akdağmadeni’nde yetişen salep türlerinin ise dünya üzerinde var olan 'glucomannan' diye tabir edilen değer olarak en kaliteli salep türü olduğu belirlenmiştir. İlçemizin değerlerinden birisi olan salep orkidelerinin verimini arttırmak gelecek nesillere aktarılması için doğadan toplamaya natif bulmak ve salep orkidelerini kültüre almak amacıyla başlattığımız proje sonucunda Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığı ile salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi, marka değerinin ortaya çıkarılması ve tanıtımının yapılması planlanmaktadır. Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise salebin doğal koşullarda yetiştirilmesine yönelik Erciyes Üniversitesi bünyesinde araştırma projesini yürütecektir. Yapılması düşünülen çalışmanın amacı Akdağmadeni salebi adıyla bilinen 'Dactylorhiza Romana' türü başta olmak üzere yörede yayılış gösteren ve toplanan salep türlerinin tanımlanması kültüre alınması kalite özelliklerinin belirlenmesi ve Akdağmadeni ilçesinde yetiştiriciliğinin yapılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesidir." dedi 

İlçede Belediyecilik faaliyetlerini yürütürken geleceğe yönelik her konuda sağlam adımlar atmaya devam ediyoruz diye sözlerine devam eden Başkan Daştan, "Belediye olarak bir çok alanda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Gerek şehircilik anlamında gerek sosyal ve kültürel anlamda durmak bilmeden çalışan bir Akdağmadeni Belediyesi belirlediğimiz hedeflerimize emin bir şekilde ilerlemektedir." şeklinde konuştu.

Yapılan protokol sonrasında taraflar arasında imzalar atılarak projenin hayırlı bir şekilde ilerlemesi ve İlçemize faydalı sonuçlar kazandırılması temennisinde bulunuldu.