Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan Yozgat Akdağmadenlilerin kurduğu, Akdağmadeni Yardımlaşma Derneği’nin ‘’Akdağ-Yarder’’ yaptığı bir etkinliğe Türkiye’den ve Viyana’dan devlet yetkilileri katıldı. 

Türkiye’den gelen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, Sarıkaya Belediye Başkanı  Ömer Açıkel ve beraberlerindeki heyet ile "Akdağ Yarder" etkinliğinde yer aldılar. Ayrıca Başkonsolos T. Kağan Atalay’da davetliler arasındaydı.

Etkinlikte söz alan Başkonsolos T. Kağan Atalay konuşmasında, Avusturya’da yaklaşık 40 bin Yozgatlının olduğunu söyleyerek, Avusturya’da yaşayan gurbetçilerin çok zor işleri başardığını, Avusturya’nın ekonomik anlamda büyümesinde gurbetçilerin önemli bir rol oynadığına işaret ederek. Avusturya’nın ulaştığı refah düzeyinde gurbetçilerin büyük payı olduğunu ve bu sebeple kendinizle gurur duymalısınız, ifadelerini kullandı. Atalay, Avusturyalı dostlarımızda bunun farkındalar dedi. 
 
Göçmenlerin son dönemlerde sıkıntıları olduğuna da vurgu yapan Atalay, son zamanlarda artan İslam düşmanlığı ve ırkçılık bütün Avrupa’da etkisini göstermektedir. Ama siz birlik ve beraberliğinizi koruyarak bu sıkıntılarında üstesinden geleceğinize inanıyorum dedi. 
  
Başkonsolosa teşekkür ederek konuşmasına başlayan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, "1961 yılında çıkılan bu yolda, sizler yalnız bırakıldınız. Kim tarafından? Devletin görevlileri tarafından. Sizlerin mahallenize bile gelmediler. Ama görüyorum ki, mescide Viyana’nın başkonsolosu geliyor, halkı ile beraber bur da bağdaş kuruyor oturuyor. İşte bu Anadolu havası ve ruhudur. Biz bu Anadolu havasını Türkiye’ye yaydığımızda, bu ülke bir ve beraber olacaktır. Hepimiz, Ahmet’in, Mehmet’in, Fatma’nın çocuklarıyız. Halk, idarecisini kendi duygu ve düşüncesinde olduğunu bilmesi çok güzel bir duygudur. İşte bu duygudan, yıllarca insanlarımızı mahrum ettiler.

Öyle yöneticiler bilirim ki, Türklerin yaşadığı bölgelere, prestij kaybı yaşarım diye girmezlerdi. Ama çok şükür ki, bu gün Anadolu insanları, Anadolu çocukları geldi burada sizlere hizmet ediyor. Millete efendilik etmek yoktur, millete hizmet etmek vardır. Millete hizmet eden, onun efendisi olur. Cumhurbaşkanımız bu sözleri devamlı tekrar eder, ‘eğer bir yönetici, halkıyla beraberse zengindir’ ve saygınlığı artar ve halk onun arkasında durur.

Aynen 15 Temmuz’da olduğu gibi. Şayet, anti demokratik bir yönetim olsaydı, halkın tasvip etmediği bir yönetim olsaydı, 249 kişi canından olur muydu? Halk tankın önüne yatar mıydı? Yöneticiler bu kadar yürekli ki, bu halkta onların arkasında duruyor. Peki neden böyle oldu? Halkın çocukları yönetime geldi. Halkın çocukları iktidara gelince, birlik ve beraberlik oluyor.

Bakın biz bir çok darbe gördük. Hem darbeyi yaptırdılar, hem de siz üçüncü sınıf demokrasiniz var dediler. Sizde halk desteği yok dediler. Ama artık bunu söyleyemiyorlar. Çünkü artık halkının destek çıktığı bir yönetim var. Devletin bütün kurumlarına rahatça girebilecek ve derdinizi anlatabileceksiniz.’’
 
Vali Kemal Yurtnaç, imam hatip mezunu olduğunu söyleyerek, ‘’Bize diyorlardı, imam hatibi bitirip cenaze mi yıkayacaksın! Demek ki imam hatip bitirince Vali de oluyorsun, Başbakan da oluyorsun, Cumhurbaşkanı da olabiliyor, hakim ve savcı da olabiliyorsun.

Böyle bir ayrıma gerek yok bu ülkede. Biz, Alevi’siyle Sunni’siyle, sağcısıyla-solcusuyla, Kürdü ve Türkü ile bir milletiz. Askerde nasıl birlikte şehir oluyor, nasıl aynı şekil vergi veriyorsak, nimeti paylaşmada da beraberiz. Aynı yaradanın kullarıyız.’’
 
Vali, Yozgat ili için yapılmak istenen yatırımlara da değinerek, gurbetçilerin bu yatırımlarda yer almasını istedi. Şirketler kurularak oluşturulacak büyük sermayelerle, yapılacak yatırımların, Yozgat ilinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağı söyledi.