Ak Parti'de 81 İl Planı

Ak Parti'de milletvekili aday listeleri için çalışan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 81 ilden milletvekili istediği ve Ak Parti'nin milletvekili çıkartamadığı Iğdır, Tunceli ve Hakkari'den de vekil çıkartmayı hedeflediği bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 06 Nisan 2015, Pazartesi günü, saat: 10:30

Ak Parti'de milletvekili aday listeleri için çalışan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 81 ilden milletvekili istediği ve Ak Parti'nin milletvekili çıkartamadığı Iğdır, Tunceli ve Hakkari'den de vekil çıkartmayı hedeflediği bildirildi. Ak Parti'de listelerin YSK'ya verilmesine 1 gün kala büyük heyecan yaşanırken geçtiğimiz hafta 19 saat aralıksız çalışarak rekor kıran Başbakan Davutoğlu cumartesiyi pazara bağlayan gece de 15 saat mesai yaptı.

Listeler tamamlanacak
Listelerin bugün yine gece yarılarını bulacak mesainin ardından yüzde 99 oranında tamamlanacağı ifade edilirken yarın YSK'ye verilmeden önce son bir kez daha komisyonun bir araya geleceği ve son değerlendirmeyi yaparak listelerin YSK'ya teslim edileceği ifade edildi. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Davutoğlu'nun Erdoğan'ın tavsiyelerini de aldığı bildirildi. Üst kurul listeleri yaparken illerden gelen anketler, yapılan mülakatlar, STK'ların görüşleri, eğilim yoklamaları, il başkanlarının görüşü ve partinin "abi"leri konumundaki isimlerden gelen önerileri değerlendirdi. Ak Parti grubunda 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamayacak 68 vekilin yanı sıra yaklaşık 60-70 milletvekilinin de liste dışı kalması bekleniyor. Davutoğlu, parti grubunun yarısını ise koruyacak.

3 ilden vekil istiyor
Başbakan Davutoğlu'nun, 81 ilin adaylarını belirlerken her ille ilgili titiz bir çalışma gerçekleştirdiği vurgulanırken özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Mersin gibi büyükşehir listelerinde bazı sürprizlere de imza attığı ifade ediliyor. Davutoğlu'nun üst kurul toplantısında il analizleri yapılırken Ak Parti'nin 2011'de milletvekili çıkaramadığı Hakkari, Tunceli ve Iğdır illerine de özel bir önem verdiği kaydedildi. Davutoğlu'nun "81 ilden milletvekilimiz olmalı" diyerek bu 3 ilden mutlaka milletvekili çıkarılmasını istediği bu nedenle de en iyi ve en fazla oy alabilecek adayı bulmak için detaylı çalışmalar yaptırdığı da kaydedildi. Tunceli'de rektörlükten istifa eden Prof. Dr. Durmuş Boztuğ ile seçime girmeye hazırlanan Ak Parti, Hakkari'de de ilin önde gelen aşiret liderlerinden Hamit Atlı'nın oğlu ve Ak Parti eski milletvekili Mustafa Zeydan'ın torunu Olan Mehmet Alay Atlı ve Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası'ndan istifa eden başkan yardımcısı Abdurrahman Er ile seçime girmeye hazırlandığı kulislerde konuşuluyor.

milliyet / Kıvanç El

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki