Aile Mezarlıklarına Yeni Düzenleme

Yozgat Belediyesi, kentin farklı bölgelerinde bulunan mezarlıklarda çevre düzenlemesi ve temizlik çalışması başlattı.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:55

Yozgat Belediyesi, kentin farklı bölgelerinde bulunan mezarlıklarda çevre düzenlemesi ve temizlik çalışması başlattı. Bu çalışmalar sırasında, evrak üzerinde dolu görünen Sarıtopraklık Mezarlığı’ndaki aile mezarlıklarının büyük bölümünün boş olduğu belirlendi. Tespit edilen ve duvarlarının yıkımına başlanılan aile mezarlıklarını aldıkları tespit edilen vatandaşlara paraları geri ödenecek.

Yozgat Belediyesi, Mutasavvıf Esseyyid Şeyh Osman Nuri Bağdadi’nin türbesinin bulunması nedeniyle vatandaşların yoğun talep gösterdiği Sarıtopraklık Mezarlığı’nda, ’Aile Mezarlığı’ ruhsatlarını iptal edip, etrafındaki duvarların yıkımına başladı.

BİRÇOĞUNUN BOŞ OLDUĞU BELİRLENDİ

Yozgat Belediyesi, kentin farklı bölgelerinde bulunan mezarlıklarda çevre düzenlemesi ve temizlik çalışması başlattı. Bu çalışmalar sırasında, evrak üzerinde dolu görünen Sarıtopraklık Mezarlığı’ndaki aile mezarlıklarının büyük bölümünün boş olduğu belirlendi. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, dolu görünen Sarıtopraklık Mezarlığı’nda şu ana kadar 6 bin 285 defin yapılırken, 220 metrekarelik bir alanın etrafının çevrili olmasına karşın, uzun yıllar defin yapılmadığının saptandığını söyledi. Başkan Arslan, "Sarıtopraklık Mezarlığı’nda 15 kişilik aile mezarlığının etrafı çevrilmiş ama 50 yıldır sadece bir tane defin olmuş, geri kalan kısmı boş. Başka bir aile mezarlığında 10 mezar yeri çevrilmiş ama 1970 ve 1980 yıllarında sadece iki defin olmuş. Bazı aile mezarlığında ise hiç defin yok" dedi.

PARALARI  İADE EDİLECEK

Bunları tespit edip, Sarıtopraklık Mezarlığı’nda aile mezarlığı uygulamasını sonlandırdıklarını belirten Kazım Arslan, bu mezar yerlerinin etrafındaki yüksek duvarları da yıkacaklarını kaydetti. Başkan Arslan mezar yeri alan vatandaşların ellerindeki makbuzu ibraz etmeleri halinde paralarının geri ödeneceğini, talep etmeleri halinde ise diğer mezarlıklardan aile mezarlığı verebileceklerini söyledi. Başkan Arslan şöyle konuştu: "Sarıtopraklık Mezarlığı içerisinde Mutasavvıf Esseyyid Şeyh Osman Nuri Bağdadi’nin türbesi ile aynı bölgede Yozgat Şehitliği bulunmaktadır. Bu nedenle de bu mezarlığa talep yoğun oluyor. Ancak kağıt üzerinde burada yer yok. Gerçekte ise yarıdan fazlası boş. Bu talepleri karşılamak üzere yeni bir düzenleme başlattık."

Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki