Ahilik Haftası dolayısı ile yılın ahisi seçilen Hilmi Çavuşoğlu’nun iş yerinde tören düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, ahilik geleneğinin bin yılı aşkındır süregelen bir gelenek olduğunu söyledi.
 
Ahilik teşkilatının sıradan bir örgütlenme modeli olmadığını belirten Altın, “Sosyal hayatın düzenlenmesinden vatan savunmasına kadar millet olmanın tüm özelliklerini içerisinde barındıran Türk milletine has sosyo ekonomik bir düzendir. Ahilik geleneğine uygun olarak kendi öz sermaye ve kendi alın teriyle üretim yapan esnaf ve sanatkarlarımız ülke ekonomisine güç katmaktadır. Ahilik kurumunun kurucusu Ahi Evran’dır. Ahilik kelime olarak kardeşlik, eli açık, konuk sever ve yiğitlik anlamına gelir. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur müşterek değerlerin korunması ile mümkündür. Ahilik tevazu sahibi olmaktır. Hataları yüze vurmamaktır. Dostluğa önem vermektir. Komşularla iyi geçinmektir. Sabırlı cömert ikram ve kerem sahibi olmaktır. Günümüzde var olma mücadelesi veren esnaf ve sanatkarlarımız ahilik anlayışı içerisinde birlik ve beraberlik ilkesiyle ülkesinin devletinin yanındadır. Ahilik haftasının ülkemize ve bütün insanlığa güzellik ve bereket getirmesi dileğiyle tüm esnaflarımızın ahilik haftasını kutluyorum” dedi.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise programın formatında bir değişiklik yaptıklarını ifade ederek, daha önceki gibi bir salonda plaket vererek ahilik haftasını kutlamayacaklarını söyledi.
 
Bunu devlet töreninden ziyade halk töreni yapmak istediklerini kaydeden Vali Yurtnaç, “Bu yıl ki ahilik haftası kutlamalarında halkın, esnafın arasına girelim istedik. Nasıl ki devlet terbiyesi, aile terbiyesi varsa esnafında bir terbiyesi var. Bu ahilik geleneği kırsal toplumdan şehir toplumuna gicişin bir örgütlenmesidir. Nasıl sendikalar kurulduysa, nasıl dernekler kurulduysa zamanında da Hacı Bektaşı Veli tarafından Ahi Evran’a böyle bir sistemin kurulması sağlanmış ve o günden bu güne devam eden bir gelenektir bu. Şehir toplumunda olunca bir sürü esnaf ve sanatkar var. Bunların da belli bir düzen içerisinde çalışması önemli. Ahilik geçmişten gelen bir gelenektir ve bizim de bu geleneği sürdürmemiz lazım. Özellikle gençlerimizin buraya gelmesini istedim. Gençler ilerde esnaf olacak, sanatkar olacaklar. Çıraklıkla başlayıp kalfalığa yükselecekler. Bunlar tarihin canlı tutulması açısından önemli şeylerdir” diye konuştu.
 
Bunların bizim geleneğimiz olduğunu ve modern toplumda da olması gereken bir şey olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Ben bu geleneğimizin yaşatılmasını ve yeni nesillere aktarılması düşüncesindeyim. O maksatla gençlerimizi buraya getirdik. Toplumda da hepimizin bir rolü var. Bu maksatla esnaflık önemli bir şeydir. Esnaf ahlakı önemli bir şeydir. İnsanalara hizmet etmek önemli bir şeydir. Bütün bunların bilinciyle ahilik haftasını kutluyorum. Bu geleneğimizi de önümüzdeki sene halkın ve esnafın katıldığı bir programla kutlayacağız. Başarılı esnafları da burada onure edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından yılın ahisi seçilen Derya Pastanesi sahibi Hilmi Çavuşoğlu’a şed kuşatıldı. İlin çırağı Ahmet Can Acele ve ilin kalfası Mustafa Laleli’yi plaket verilmesinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yılın ahisi, çırağı ve kalfasına yazılan mektup okundu.