Bu yıl 29’uncusu kutlanılan Ahilik Haftası, İl Kutlama Komitesi ile esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları temsilcilerinin Vali Abdulkadir Yazıcı’yı ziyaretleri ile başladı.
 
23-29 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında, Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın ve esnaf temsilcileri Vali Abdulkadir Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.
 
Ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getiren Vali Yazıcı, Ahilik sisteminin Türk milletinin öz kültürü ve Anadolu da doğmuş ve devam etmiş çok güzel bir müessese olduğunu söyledi. Ahilik teşkilatının sadece ekonomik bir sistem olmadığına değinen Vali Yazıcı, Ahilik geleneği Selçuklu ve Osmanlıyı ayakta tutan, toplumu oluşturan, büyük ve küçükler arasında sevgiyi, saygıyı sağlayan, güzel ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik müessesedir. Ahilik diğer toplumlara ve birbirimize iftiharla her zaman anlatabileceğimiz, sunabileceğimiz mükemmel bir gelenektir. Bu gelenek günümüzde şekil değiştirmiş gibi görünse de yine devam ediyor ve devam edecektir '' diye konuştu.
 
Şed Kuşanma Töreni Yapıldı
Kutlama programı kapsamında Valilik Toplantı salonunda “Şed Kuşanma” töreni yapıldı.  Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş’ın yaptığı açılış konuşmasından sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odaları tarafından; temizlik, müşteri memnuniyeti, düzen, intizam, kaliteli hizmet v.s. objektif kriterler esas alınarak belirlenen Yılın Ahisi Hamza Sarıaslan’a Şed Kuşanma töreni yapıldı. Vali Abdulkadir Yazıcı, Yılın Ahisi Hamza Sarıaslan’ı tebrik ederken teşekkür plaketi verdi.
 
Programın son bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “Ahiliğin temel ilkeleri ve iş ahlakına yansımaları” konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Abdulkadir Yazıcı tarafından ödül verildi.